Yozgat Çamlık Tv

DEMİR PARMAKLIKLARDAN SANAT SERGİSİNE

Talip İlbaş çocuk yaşta tanıştığı cezaevinde iki kitap yazdı, iki üniversite bitirdi, gelenekse el sanatları ile ilgili birçok mesleği öğrendi. Şimdilerde hem özgürlüğün hem de öğrendiği sanatı yeni nesillere öğretmenini sevincini yaşıyor.

DEMİR PARMAKLIKLARDAN SANAT SERGİSİNE

Talip İlbaş çocuk yaşta tanıştığı cezaevinde iki kitap yazdı, iki üniversite bitirdi, gelenekse el sanatları ile ilgili birçok mesleği öğrendi. Şimdilerde hem özgürlüğün hem de öğrendiği sanatı yeni nesillere öğretmenini sevincini yaşıyor.
Cezaevi sonrası üniversite mezunu bir sanatçı olan Yozgatlı Talip İlbaş, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün desteği ile ürettiği ürünlerin yer aldığı ilk sergisini açtı.
Büyük Sinema Fuaye alanındaki serginin açılışını Vali Kadir Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İşadamı Bilal Şahin ve kurum müdürleri yaptı.


ÖRNEK OLMALI 
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak,  Talip İlbaş’ın işlemiş olduğu bir suç nedeni ile 14 yıl ceza infaz kurumunda kaldığını söyledi.
Uçak, İlbaş’ın 2018 yılında tahliye olduğunu hatırlattı.
Talip İlbaş’ın Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurs verdiğini aktaran Hasan Uçak, “Bilgi ve tecrübelerini yeni nesillere aktarmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuzda kaldığı sürede meslek edindirme kurslarına katılarak kendisini geliştirmiştir. Çok sayıda eser ortaya koymuştur. Sürmelim adlı bir şiir kitabı ile 5 dakika isimli bir roman kaleme almıştır. Ortaokul mezunu olarak girdiği ceza infaz kurumuzdan üniversite mezunu, meslek sahibi bir sanatkar olarak tahliye olmuştur. Bizler de Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı olarak Talip İlbaş’ın hayat hikayesini şuan ceza infaz kurumlarımızda bulunan binlerce mahkum kardeşimize örnek olabileceğini düşünerek böyle bir sergi düzenledik” dedi. 


HAYATA KÜSMEDİM
Yozgat Ceza İnfaz Kurumunda bulunduğum süre içerisinde bir çok eğitim faaliyetlerine katıldığını dile getiren Talip İlbaş, “Ceza evinde bulunduğum süre içerisinde hiçbir zaman hayata küsmedim. Daima dört elle hayata sarıldım.  Herkesten çok büyük destek gördüm. 2018 yılında denetimli serbestlik ile tahliye edildim. Ondan sonra Sorgun Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak göreve başladım. Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimlik Serbestlik Müdürlüğünün destekleri sergimi açtım. Bundan dolayı çok mutluyum. Temenni ediyorum ki örnek bir sergi olur, benim gibi arkadaşlara da örnek oluşturur” diye konuştu. İKİ ÜNİVERSİTE BİTİRDİM 
Cezaevine düştüğünde ortaokul mezunu olduğunu hatırlatan Talip İlbaş, “Orada lise eğitimi mi tamamlayıp, iki üniversite bitirdim. İçeride bulunduğum süre içerisinde iki tane kitap yazdım. Bir roman bir de şiir kitabı yazdım” ifadelerini kullandı. 
SANAT SAHİBİ OLDUM 
Cezaevinde aldığı kurs ve eğitimlerle meslek sahibi olduğunu ifade eden Talip İlbaş, “Çini, ebru, hat, tezhip, bakır işlemeciliği gibi geleneksel el sanatlarını yapıyorum, yeni nesillere aktarıyorum” şeklinde konuştu.

 

14 Mart 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 529 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız