Yozgat Çamlık Tv

BEYDER konuğu Ertem oldu

BEYDER “Cuma Sohbetleri” devam ediyor. Bozok Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ertem bu haftanın konuğu oldu.

BEYDER konuğu Ertem oldu

“Doğu ve Batı Toplumlarında Yönetim Anlayışı” konusunda konuşan Bozok Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ertem, Doğu ve batı toplumlarının yönetim anlayışının oturduğu zeminin birbiriyle taban tabana zıt olduğunu, Batı’nın aydınlanma sonrası dönemde kutsalı toplum ve yönetim anlayışından çıkartmaya çalıştığını, Doğu’nun ise devlet ve toplum hayatında inançların esas olduğunu söyledi.  

Ertem, “Batı’da kutsalın devre dışı bırakılmasının işletme yönetimlerinde de hâkim kılındığını ve daha çok kârı amaçlayan bir işletme yönetim mantığıyla bugünün ülke ekonomilerinden daha büyük bütçelere sahip devasa işletmelere sahip olunduğunu ve bunlar aracılığıyla da dünyanın yönetiminde etkin olunduğunu; Doğu’da ise devlet yönetimiyle alakalı Kutadgubilig, Siyasetname, Nasihatü’l Mülk, Koçibey Risaleleri ve benzeri gibi çok temel eserler yazılmasına rağmen bu anlayışların bilhassa Sanayi Devrimi sonrasında devlet ve üretim birimlerinin yönetiminde kullanılmadı. Kendi değerlerimizin toplum ve devlet hayatının yanı sıra işletmelerin yönetim anlayış ve uygulamalarına yansıtabildiğimiz ölçüde Batı ile rekabet edebileceğiz” diye konuştu.  

Sohbet sonrasında BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir tarafından günün hatırasına Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ertem’e üzerinde isminin yazıldığı bir tabak ile Yusuf Karakaya’nın “Yozgat’ta Köy Odaları” isimli kitabı takdim edildi.

Sohbet sonrasında katılımcılara tavuklu pilav ikramıyla son buldu.

14 Mart 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 541 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız