Yozgat Çamlık Tv

Çiftçiye müjde: ‘Yüzde 50 hibe desteği verilecek’

Konya Ovası Projesi (KOP) Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi başvuruları başladı.

Çiftçiye müjde:  ‘Yüzde 50 hibe desteği verilecek’

Proje kapsamında büyükbaş, küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için yeni ahır ve ağıl yapımı ile koç ve teke alımına yüzde 50 hibe desteği verilecek.

Büyükbaş işletmelerde ahır yapımı  için gübre sıyırıcı, süt sağım makinesi, gübre çukuru yapımı zorunlu olacak. Yine aynı işletmeler için yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem odası isteğe bağlı olacak.

Küçükbaş işletmeler için ise, ağıl yapımı ile gübre çukuru zorunlu olacak. Yem deposu, koyun, keçi yıkama ünitesi de isteğe bağlı olacak.

Damızlık koç, teke alımı anaç koyun ve keçi sayısının yüzde 2'sini (2-4 baş arası) geçemeyecek.

Ahırlar serbest duraklı veya bağlı, açık veya yarı açık sistem olacak. Ağıllarda ise ağıl tipi seçiminde İl Müdürlükleri yetkili olup, teknik kriterleri Bakanlıkça belirlenen haliyle olacak.

SON GÜN 19 NİSAN

Hibe desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler, 19 Nisan  tarihine kadar Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne başvuru yapabilecekler.

Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun, keçi kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilecek.

İnşaat yatırım tutarı, Bakanlıkça belirlenen damızlık hayvan fiyatı üzerinden proje kapasitesinde belirtilen toplam damızlık hayvanların tutarı kadar olacak. 2019 yılı için inşaat hak edişlerinde kullanılmak üzere; damızlık gebe düve birim fiyatı kdv hariç 7 bin lira ve damızlık koyun, keçi birim fiyatı KDV hariç Bin lira olarak uygulanacak. Buna göre; proje tutarı büyükbaş ahır yapımı için 70 bin lira ile  350 bin lira ve büyükbaş projesi makine, ekipman (gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi) alımı için 35 bin lira,  küçükbaş ağıl yapımı için 100 bin ila  200 bin lira arasında olacak. Bu tutarların yüzde  50'sine hibe desteği verilecek. Yatırıma alınan projeler bir yılda tamamlanacak.

 

 

 

14 Mart 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 1002 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız