Yozgat Çamlık Tv

BAŞKENT’TE AKDAĞ RÜZGARI

Ankara’da bulunan Akdağmadeni Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ‘Geçmişten günümüze Akdağmadeni’ konulu sanatsal etkinliği çok sayıda katılımcıyı bir araya getirdi.

BAŞKENT’TE  AKDAĞ RÜZGARI

Ankara’da bulunan Akdağmadeni Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ‘Geçmişten günümüze Akdağmadeni’ konulu sanatsal etkinliği çok sayıda katılımcıyı bir araya getirdi. Başkent’te Akdağ rüzgarı estiren etkinlik sanatsal içeriği ile göz doldurdu.
Ankara Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi’nde bulunan Akdağmadeni Kültür Sosyal Yardımlaşma veDayanışma Derneği katkılarıyla düzenlenen “Geçmişten günümüze Akdağmadeni" konulu kültür sanat etkinliği muhteşem bir açılışa sahne oldu.
Açılışa Ankara’da bulunan Akdağlı sanat severler yoğun ilgi gösterdi. Siyaset camiasından, eğitimcamiasına kadar çok sayıda önemli ismin katıldığı etkinlik içeriği ile de ilkler arasında yer aldı.
Etkinliğe Türkiye’nin tanınmış siyasetçilerinden eski bakanlardanLutfullah Kayalar, Yozgat Milletvekili Ali Keven, Kahramanmaraş milletvekili Habibe Öçal, Bilim dünyasından Akdağmadeni’nin yetiştirdiği değerlisimalardan Prof. ResatGenç,Prof. Erzan Erzurumluoglu, Prof. Kurban Ünlü Onen, Prof Hakan Genç, Prof. Ali Osman Kurt, Prof. Şamil Öcal Akdağmadeni eski Belediye Başkanı İrfan Coşkun, eski Belediye Başkan adaylarından Nazım Altun, Altındağ eski Belediye Başkan adayı Asım Balcı katıldı.
Akdağmadeni’ninyetiştirdiği yazar ve şairlerin Nazmi Şimşek, Hami Özalan,Hayati Koca , Tuncer Namlı , Siyami Yozgat, Ahmet Yozgat, Kazım Ali Görücü, Erhan Özkan,Muhterem Şahin , İlhan Eranıl, Ali Bozdağ, Hasan Yenidünya,Selma Bora, İlhan Altun, Ulucanlar Sanat Sokağı sanatçıları başta olmak üzere Akdagmadeni’nin yetiştirdiği sanatçılar da eserleriyle katıldılar.
Eski Mahkumlar Yemekhanesi ve Sanat Galerisi  bölümünde etkinliğin sunuculuğunu sanatçı- senarist Serap Besimoğlu’nun yaptığı etkinlikte dernek başkanı Osman Özdemir, ressam ve aynı zamanda serginin küratörü Selma Bora, YDF Genel Başkanı Ahmet Koç, misafir yazar Mehmet Sarmış, Atatürk Yüksek Dil ve Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Reşat Genç , Barolar Birliği eski başkanı Prof. Erzan Erzurumluoglu, Milletvekili Ali Keven ve Lutfullah Kayalar birer selamlama konuşması yaptılar. Duygu dolu anların yaşandığı açılış konuşmalarında insanlar Akdağmadeni’nde geçirdikleri çocukluk anılarını bir daha yaşadılar.
Konuşmacıların tamamı kültür sanat ağırlıklı bir faaliyet yapılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Eski bakanlardan Lutfullah Kayalar, "Bu etkinlikle faaliyet çıtasının yükseldiğini belirterek, dernek yönetimine bundan sonra daha büyük işlerin düştüğünü ve daha güzel faaliyetler beklediklerini " dile getirdi.
Kayalar, eski Akdağmadeni'nin tarihi dokusu ve ahşap ev ve konaklarıyla Safranbolu’yu aldırdığını, ancak betonlaşma sayesinde o dokunun yok olduğunu belirterek buna rağmen Akdağ’ın turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
Akdağmadeni Belediyesinin de destek verdiği etkinlik açılışında konuklara yumurta tatlısı ikram edildi. Serginin ilk iki gününde de sergiyi ziyarete gelen bütün sanatseverlere Akdağmadeni’nin meşhur salebi ikram edildi. Etkinlikte ayrıca Yozgat Tarım İl Müdürlüğünün hazırlattığı yöresel lezzetlerden kavurga ikram edildi.Sergide sanatın her alanından eserler yer alırken, yazar ve şairler de okurlarıyla buluşarak kitaplarını imzaladılar. Dernek Başkanı Osman Özdemir; “Yapılan etkinlikte programa maddi ve manevi katkılarından dolay Ressam - Küratör Selma Bora hanıma, Akdağmadeni eski Belediye Başkanı İrfanCoşkun’a, MEDİPARK Tıp Merkezi sahibi Bilal Aydın, Başpınar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, Yazanlar İnşaat Sahibi Yusuf Yazan’a da plaket takdim edildi.
Bu vesiley programa teşrif eden bütün katılımcılara teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 Nisan 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 536 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız