Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, Ramazan Ayı’nda sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerini Çamlık Gazetesi okurları ile paylaştı.

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, Ramazan Ayı’nda sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerini Çamlık Gazetesi okurları ile paylaştı.

“Hepimiz tuttuğumuz oruçlarla 11 ay durmaksızın çalışan sindirim sistemimizi rahatlatacağımızı düşünürüz. Ancak ramazanda yaptığımız beslenme yanlışları değil sindirim sistemimizi rahatlatmak üzerine birtakım yükler daha bindiriyor” diyen Elbay, Ramazanın insanlarda uyandırdığı aç kalma düşüncesinin sahur ve iftar öğünlerde sınırsızca yeme isteğine, bunun sonucu olarak da kilo artışı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, ani tansiyon çıkışları gibi problemlere yol açtığını söyledi.
 

HAFİF MENÜLER TERCİH EDİLMELİ
Ramazanın özellikle yaz aylarına geldiği şu günlerde uzun süreli açlıkların olacağını anımsatan Elbay, “ Bu nedenle sahur öğününü atlayarak oruca başlamak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Yaklaşık 15 saatlik olan açlık süresi, sahur öğünün atlanmasıyla yaklaşık 20 saate taşınıyor. Bu kadar uzun süreli açlıklar tansiyon ve kan şekerinin çok fazla düşmesine, metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur. Özellikle sahur yapmayarak oruca başladığında kilo vereceğini düşünen bireyler şunu iyi bilmelidirler ki bu şekilde tutulan oruçlar metabolizma hızını iyice yavaşlatarak bireyin aksine kilo almasına dahi neden olabilir. Sahur öğününün hemen ardından tekrar uyku sürecinin başlaması nedeniyle sahurda kan şekerini yavaş yükselten tam tahıllı ekmekler, peynir, yumurta, yoğurt, süt gibi tok tutan kaliteli proteinler, çiğ sebze ve meyveler gibi yüksek posalı gıdalar içeren hafif menüler tercih edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

3-4 ÖĞÜNE DAĞITILMALI
Elbay, Ramazan ayında genel sağlıklı beslenme önerilerinin dışında hareket etmeyi gerektiren bir dönemin başladığına işaret ederek, “Özellikle az az ve sık sık beslenmenin tam tersi olarak uzun süreli bir açlık ve ardından büyük bir öğün tüketimi yapılan en önemli yanlışlardandır. Oruç tutmanın gereği olarak gün boyunca yenilip- içilemez ancak iftar ve sahur saatleri arasındaki süre iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve yenilecek besinler yaklaşık 3- 4 öğüne dağıtılmalıdır” dedi.
SIVI ALIMI

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Ramazan ayının yaz aylarına geldiği bu dönemde sıvı alımının hayati önem taşıdığına da değinen Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, “Gün boyunca etkili olan sıcak hava sıvı kaybını arttıracaktır. Bu nedenle iftarla sahur arasında sağlıklı bireyler için en az 2 litrelik sıvı alımı şarttır. Ancak sadece sıvı ihtiyacını karşılamak adına ard arda hızlı şekilde içilen sular vücutta metabolize olmadan atılacağından sıvı alımını saatlere yaymak en doğru uygulama olacaktır” dedi.

İFTAR SONRASI ÖNERİLER
İftar öğününden hemen sonra siyah çay ve tatlı tüketiminin de ülkemizde yaygın olarak uygulandığını kaydeden Elbay, “ Siyah çay tüketiminin iftar öğününden yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında ve makul ölçülerde yapılması hem mineral hem de sıvı kayıplarını ortadan kaldıracaktır. Aynı şekilde tatlıların bir ara öğün olarak iftardan en az 2 saat sonra ve özellikle meyve- sütlü tatlılar olarak tüketilmesi ani kan şekeri yükselmelerini engelleyecek ve sağlıklı bir ramazan geçirmenizi sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

6 Mayıs 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1910 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız