SON DAKİKA : İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR! İŞTE SEÇİM TARİHİ!

AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdiğini açıkladı. AK Parti, 17 Nisan'da YSK'ya 44 sayfalık dilekçe ve 3 valiz belge teslim etmişti

SON DAKİKA : İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR! İŞTE SEÇİM TARİHİ!

İstanbul seçimlerine ilişkin AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından yapılan olağanüstü itirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 4'e karşı 7 oyla İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. YSK'nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

 

YSK tarafından resmi yazılı açıklama ise henüz yapılmadı. 

AK Parti YSK Temsilcisi Özel ayrıca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yeni seçimlerin 23 Haziran'da yapılacağını söyledi.

Öte yandan, seçimlerin İstanbul'un ilçelerinde değil, yalnızca Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrarlanacağı bilgisi verildi.

İMAMOĞLU 'KONUŞACAĞIZ' DEDİ

Fox TV'de yer alan habere göre ise, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal kararının ardından Ekrem İmamoğlu, Sultanbeyli’de açıklama yaparak “Konuşacağız” dedi.

YAVAŞ: HAK YERİNİ BULACAK

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "İstanbul'da da hak yerini bulacak" dedi.

 

Daha önce YSK'nın Ankara Keskin'de verdiği karar doğrultusunda, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iade etmesi, bu süreçte ise makama bir kamu görevlisinin oturması bekleniyor.

 

TUNÇ SOYER: BAŞLAYAN DEĞİŞİMİ HİÇBİR GÜÇ DURDURAMAZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, "İstanbul seçimleri hakkında verilen karar kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Fakat yılgınlık ve karamsarlığa asla yer yok. Başlayan değişimi hiçbir güç durduramaz" dedi.

​VEKİLLER VE İMAMOĞLU ANKARA'YA ÇAĞIRILDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekillerinin ve İmamoğlu'nun ise Ankara'ya çağırıldığı öğrenildi.

Ayrıca, CHP Parti Meclisi ve tüm CHP milletvekilleri, yarın saat 10'da Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkez'de toplanacağı ilan edildi.

 

ENGİN ALTAY: KARAR ERDOĞAN İLE BAHÇELİ'NİN TALİMATIYLA ALINDI

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, YSK kararıyla ilgili olarak "Karar Erdoğan ile Bahçeli'nin talimatıyla alındı" yorumunda bulundu.

ONURSAL ADIGÜZEL: BU DÜPEDÜZ DİKTATÖRLÜKTÜR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de, "Millet iradesinin ayaklar altına alındığı, hukukun hiçe sayıldığı bu düzen ne demokratiktir ne de meşrudur; bu düpedüz diktatörlüktür" açıklamasında bulundu.

İPTAL SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Belediye Meclisi'nde seçim yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesinin ardından Ekrem İmamoğlu 19 gün önce aldığı mazbatayı geri verecek. Seçime kadar İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için Belediye Meclisi'nde gizli oylamayla seçim yapılacak. İlk turda üçte iki çoğunluk aranacak. Bulunmazsa sonraki turlarda çoğunluğu alan aday belediye başkanı olarak seçime kadar görev yapacak. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu olduğu için seçime kadar AK Partili bir ismin başkanlık yapması bekleniyor.

6 Mayıs 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1193 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız