SANATKARLARIN YANINDA ADAM YOK

Çamlık Gazetesi Esnaf Köşesinin konuğu 54 yaşındaki Ayakkabı imalatçısı ve tamircisi Erol Uygun oldu.

SANATKARLARIN YANINDA ADAM YOK

Uygun’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

MESLEĞİ ANKARA’DA ÖĞRENDİM

Erol Uygun, Yerköy doğumluyum. Ama doğma büyüme Ankaralıyım. Mesleği Ankara’da öğrendim. Ayakkabı imalatı ve tamiri yapıyorum. Mecburen ikisini birden yürütüyorum. Ama sanata giren yok.

1978 YILINDA İŞE BAŞLADIM

Ben bu işe 1978 yılında başladım. İmalatçı yanında çalışıyordum. O zaman orada yeni ayakkabı yapıyorduk. Ankara’dan da 1993 yılının 8’inci ayında da Yozgat’a geldim. Burada hem imalat yapıyorum, hem de tamir yapıyorum.

SEVEREK YAPTIM

Hayalimde ne vardı. Ben bu mesleği severek yaptım. Ben 1987 yılında memurluğu da kazandım ama gitmedim. Mesleğimi seviyorum. Sanatım hoşuma gidiyor.

GÖÇ OLAYINI ÖNLEYEMEDİK

Dünden bugüne esnaflık benim için bir şey değişmedi ama şuanda Yozgat piyasasında göç olayını önleyemedik, sanata giren yok. Sanatkarların yanında adam yok. Herkes geziyor. Bir şey diyemiyoruz. Şimdi çoluğumuz çocuğumuz sanat öğrenmiyor.

12 YILLIK EĞİTİMİ DEVLETİN BIRAKMASI YAZIM

Bence devletin 12 yıllık eğitimi bırakması lazım sanatkarların yetişmesi için. Ben bunu diyorum. 18 yaşındaki adam kocaman adam olmuş. Benim boyum kadar adam olmuş. Sanata öğretemiyorsun ki, gelmiyor bile sanat öğrenmeye.

AHİLİK SÜRDÜRÜLMÜYOR

Ahilik sürdürülmüyor bence. O iş bitti sayılır. Bizi artık Avrupalaştırdılar.

ESNAFLIĞA YÖNELSİNLER

Yeni işyeri kuracak gençlere ve esnaf olacaklara tavsiyem, esnaflığa yönelsinler. Sanatkarlığa yönelsinler. İlla ayakkabıcı olacak değil. Sanayisi, mobilyacısı var. Sanatkarlık iyidir. Asgari ücrete gidiyorlar 2 milyona çalışıyorlar sanat öğrenmiyor çocuklar. Sanatı öğrenmeleri lazım.

 

 

15 Mayıs 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 438 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız