Bir dünya mirası

2 bin yıldır var olan tarihi dokusu ve sıcak suyu ile Sarıkaya ilçesindeki Roma Hamamı, bir dünya mirası olarak turizme kazandırılacağı günü bekliyor. Son olarak Hollanda’da Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel tarafından tanıtılan Roma Hamamı’nın geleceği Ankara’dan gelecek desteğe bağlı.

Bir dünya mirası

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde, halk arasında "Kral Kızı" olarak bilinen, "BasilicaTherma" adlı tarihi Roma hamamı, 2018 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınmıştı.

Yozgat Valiliği ve Sarıkaya Belediyesi’nin gayretleri ile önemli bir tanıtım ve kazı çalışmaları yürütülen tarihi dokunun geleceği noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığının ortaya koyacağı tutum merak konusu.

ÇAMLIK TV’DEN TANITIM ATAĞI

Yozgat Çamlık Gazetesi ve Çamlık TV, Yozgat’ın değerlerini dünyaya tanıtma adına ortaya koyduğu misyona sahip çıkıyor.
Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan Çamlık TV, Roma Hamamı’nı tanıtımı noktasında yeni çekimlerle gündeme taşıdı.Çamlık Gazetesi Haber Müdürü Eda Demirel, tarihi hamamın son durumunu yerinde inceleyerek, hamam hakkında önemli bilgiler aktardı. Demirel, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel’in kısa bir süre önce Hollanda’da katıldığı festivalle bir kez daha Roma Hamamı’nı uluslararası arenada tanıtma imkanı bulduğunu söyledi.

2010’DA YARI OLİMPİK HAVUZ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI


2010 yılında, İl Özel İdaresi katkılarıyla Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yarı olimpik havuz ve birçok kalıntı ortaya çıkarılmıştı. Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıldır termal sıcak suyu akan bu tarihin tanıtımı için girişimlerde bulunuldu. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Avni Botsalı ve yönetim kurulu üyelerini ilimizde misafir ettik. Toplantı yaparak Roma hamamını anlattık. Katıldığımız ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında ana konseptimiz, Roma hamamı oldu. Oluşturulan bir ekiple UNESCO başvurusu için teknik çalışmalar gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıldan beri yaptığımız koordineli çalışmalar meyvesini verdi ve Sarıkaya Roma Hamamı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı"


İSTİMLAK ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK Mİ?

Hamamın üzerine inşa edilen iş yerleri İl Özel İdaresi tarafından başlatılan istimlak çalışmaları yeni tarihi dokuların gün yüzüne çıkarılmasını sağlamıştı. Tarihi hamamın yeni havuzları ve bölümlerinin çıkarılmasını sağlayan çalışmalara bir süredir ara verildi. Yaz döneminde bu çalışmaların devam edip etmeyeceği merak konusu.

 

24 Haziran 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 2091 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız