KUZU MANTARI BAŞKA BİR LEZZET

Yozgat topraklarında, evlek, kuzu, yer yaran ve kanlıca başta olmak üzere doğada kendiliğinden yetişen birçok mantar türü yağan yağmurlarla birlikte damaklara tat saldı.

KUZU MANTARI BAŞKA BİR LEZZET

Genellikle ormanlık ve meralık alanlarda yetişen mantarlar, son günlerde yağan yağmurların ardından  gün yüzüne çıkıverdi.  Deyimlerde dilimize pelesenk olduğu gibi  “Mantar gibi patladı”  birden.

Yozgat’ın, Akdağmadeni ormanları başta olmak üzere ormanlık ve meralık alanlarda, doğada kendiliğinden yetişen mantarlar  sevenleriyle buluşmaya başladı. Mantar mevsiminde ilk önce günyüzüne çıkan evlek mantarları sarı ve siyah evlek olarak damaklara tat salarken, ardından kuzu mantarları da kendisini gösterdi. Yumuşak ve pamuksu bir güzelliğe sahip olan kuzu mantarları, çanak şeklinden sonra zamanla şapka haline dönüşerek açılmış şemsiye gibi bir şekle kavuşuyor.

Yozgatlı araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, Yozgat merkez ilçe sınırları içerisindeki alanlarda mantar toplarken, kuzu mantarına rastladığını söyledi.

Yurtlu, “Yozgat’ta bir çok türde mantar yetişmektedir. Morfolojik açıdan incelediğimizde her mantarın kendisine has şekli ve anatomisi vardır. Bunların başında sarı evlek, kara evlek, yer yaran gelir. Ama, çoğunlukla Akdağmadeni yöresinde yetişen kuzu mantarı bir başka adıyla ‘Kuzu Göbeleği” de bir başka lezzet barındırmaktadır. Yozgat’ın bazı bölgelerinde yetişen bu kuzu mantarı, evlek ve yer yaran mantarından farklı bir damak tadı içermektedir” dedi. 

 Yer yaran ve evlek mantarının ateşte közleme usulüyle de yenilebildiğini söyleyen Yurtlu, kuzu mantarı sadece “Tavada, yağ ile kızartılarak veya  yine aynı usulle kavurma yapılmak şekliyle yenilebileceğini hatırlattı. Diğer mantar türlerinin dış kısmının sert olduğunu da ifade eden Yurtlu, kuzu mantarının, adından da anlaşılacağı üzere yumuşak ve pamuksu bir  şekle ve anatomiye sahip olduğunu vurguladı.

Araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu,  doğada bir çok mantar türünün yetiştiğini ancak her yörenin kendine has ve bilinen damak tadı olduğunu vurgulayarak, mantar severleri de uyararak, herkes bildiği ve tanıdığı mantarı yemeli diye hatırlatmalarda bulundu.

 

24 Haziran 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 911 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız