Kaliteli Zaman Verimli Tatil

Gençlik Merkezi arı gibi çalışıyor

Kaliteli Zaman Verimli Tatil

Okulların kapanması ile birlikte Yozgat’ta gençler ve öğrenciler Gençlik Merkezi tarafından uygulanan etkinliklere yöneldi. Öğrenciler bir yandan eğleniyor bir yandan da verimli bilgiler öğrenerek kaliteli zaman geçiriyorlar. Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, Gençlik Merkezi’nde yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Sapmaz, okulların kapanması ile birlikte Yozgat’ta çocukların daha etkin ve verimli vakit geçirme alanları aradıklarını belirterek, “Gençlik Merkezi olarak biz bu alanları gençlerimize sağlıyoruz. Farklı programlar ve etkinliklerle gençlerimizin ve çocuklarımızın yaz aylarında kaliteli zaman geçirmelerini sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRENİYORLAR

Gençlik Merkezi’nde çocukların hem eğlenip hem öğrendiklerini dile getiren Gençlik Merkezi  Müdürü Ali Sapmaz, “Proje içerisinde dini ilimler içerisinde Kuran’ı Kerim, ezber, ilmihal ve bizim en çok önem verdiğimiz ahlak adap kısmımız var. Sınıflarımızda bunların derslerini veriyoruz. Çocuklarımızın yaz tatilinde oyun oynamak en doğal hakları. Oyun haklarını gasp etmeme adına öncelikle oyun merkezli programlar yapıyoruz. Bunun içerisinde her gün muhakkak sporumuz var” ifadelerini kullandı.

KODLAMAYI ÖĞRENİYORLAR

“Kod adı 2023” adlı bir programlarının bulunduğunu ve bu program ile çocuklara yazılım ve kodlama eğitimi verdiklerini anlatan Sapmaz, “Bu proje ile çocukları yazılıma özendirme, programlamaya  özendirme amaçlıyoruz. İlerleyen dönemde burada başarılı olan öğrenciler bakanlığın Türkiye genelinde yaptığı program çerçevesinde Ankara veya Aksaray’a çağırıyorlar. Orada biraz daha kodlamayı ileri götürüyorlar. Onlar yarın Türkiye’nin robotik yazılımcıları olacak. Ona hazırlık yapıyoruz” şeklinde konuştu.

SATRANÇ VE EBRU

Gençlik Merkezi’nde zeka geliştirici kursların da bulunduğunu anımsatan Sapmaz, “Satranç kurslarımız var. Her sınıfa muhakkak satranç dersi koyduk. Bizim yine çocuklarımızın el becerilerini geliştirmeleri adına ebru kurslarımız var. Çocuklarımızı atölyemize alıyoruz ve orada ebru çalışması yapıyoruz. Yani oyun merkezli bir eğitim yapıyoruz” dedi.

OYNAYARAK ÖĞRETİYORUZ

Herkesi Yozgat Gençlik Merkezi’nde bulunan kurslara davet eden Sapmaz, oynayarak öğretme şeklinde eğitimler verdiklerini ve Yozgat’ta Gençlik Merkezi kurslarına yoğun bir talep olduğunu dile getirdi. Söz konusu kurslara büyük bir talep bulunduğunu da kaydeden Sapmaz,  “Biz normalde eğitim derken oynayarak atölye içerisinde çocuklar öğrensin istiyoruz. Şuanda Yozgat’ta bununla ilgili büyük bir talep var. Gönül istiyor ki 10-20 derslik sınıf açılıp çocuklara arz edilse. Bu talep karşılanacak diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten büyük bir talep geliyor. Bunların tamamına cevap veremiyoruz. Normalde 4 sınıf olarak düşünmüştük ama şuanda 6-7 sınıf oldu. Belki 7-8 sınıfta yedekte bekliyor” diye konuştu.

KAYNAŞIYORLAR

Gençlik Merkezi’nde salonların çok avantajlı kullanım alanlarına sahip olduğuna değinen Sapmaz, “Salonda çocuklarımız 15 dakika teneffüs yaparken bile çok güzel eğleniyorlar. Kaynaşmayı sağlıyoruz. Burada çok değişik okullardan gelen hatta Yozgat’ın bütün mahallelerinden gelen öğrencilerimiz var. Bu öğrenciler burada kaynaşmayı sağlıyor. Bir kardeşlik iklimi içerisinde yaşamayı öğreniyorlar inşallah. Bize müracaat ettiklerinde spor ve sanat olarak çocuklarımız hiçbir zaman açıkta kalmayacak” dedi.

KAMPLAR DEVAM EDİYOR

Yaz dönemlerinde Gençlik Merkezi’nin olmazsa olmazı kamplarının da bulunduğunu anımsatan Sapmaz, “Bizim yaz döneminde ayrıca olmazsa olmazlarımız kamplarımız var. Bir kardeşlik iklimi sloganı ile yola çıktık. Yozgat’tan her dönem kamplara öğrenci gönderiyoruz. Yaz döneminde 150 civarında öğrencimizi kampa göndereceğiz. Türkiye genelinde 75 bin civarında gencimizi bu kamplarda misafir ediyoruz. Devletin gücünü misafirperverliğini o gençlere göstermek istiyoruz. Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi etnik grup fark etmeksizin bu kamplarda bir kardeşlik ikliminde bu ülke bizim diye gençlere vermeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

MÜFTÜLÜK VE HAYRAT VAKFI PROJE ORTAĞIMIZ

Bu projeyi Yozgat Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü  ile Hayrat Vakfı olarak  ortaklaşa faaliyete geçirdiklerini anlatan Sapmaz, “Müftülüğümüzden eğitmenlerimiz, dışarıdan bizlere katkı sağlayan arkadaşlarımız var. Onlara da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

1 Temmuz 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1145 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız