Kardeşlik bağlarına Lezzet katan ziyaret

Türkmen heyet hem Yozgat’ı hem de lezzetlerini tanıdı

Kardeşlik bağlarına Lezzet katan ziyaret

Ortak tarihi ve kültürel mirasa sahip iki ülke olan Türkiye ve Türkmenistan'ın karşılıklı olarak düzenledikleri kültürel faaliyetler kapsamında, Sivas ve Erzurum'da "Türkmenistan Kültür Günleri" etkinlikleri düzenlenecek. Bu kapsamda ülkemize gelen Türkmenistan Kültür Bakanı Kurban Murat Murat Aliyev ve 60 kişilik ekip, Zafer Türk Mutfağının konuğu oldu. İşadamı Zafer Özışık’ın da yer aldığı ziyarette Türkmen bakan Yozgat Desti Kebabı kırarken Türkiye ve Türkmenistan arasındaki kardeşlik bağı adına anlamlı görüntüler oluştu.

Yozgat’ın lezzet durağı Zafer Türk Mutfağı, önemli konukları ile yine gündem oldu. Bu kez Türkmenistan Kültür Bakanı Kurban Murat Murat Aliyev, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankulAmanlıyev ve 60 kişilik Türkmen ekip ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerini konuk eden Zafer Türk Mutfağı, Sivas ve Erzurum’da 9-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan "Türkmenistan Kültür Günleri" etkinliği öncesi önemli bir kültürel buluşmaya da ev sahipliği etti.

Türkmen Bakan Aliyev, yemek öncesi Yozgat’ın yöresel ve tescilli lezzeti olan desti kebabını tattı. Öncesinde Zafer Türk Mutfağı sahibi Zafer Özışık’ın da yer aldığı mini bir törenin ardından desti kıran Aliyev dilek tutmayı da ihmal etmedi. Renkli görüntülerin oluştuğu desti kırma sırasında Türkmen heyet de Türkiye’nin önemli bir lezzetini kültürel yöntemlerle yemenin ayrıcalığını yaşadı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret Türkiye ve Türkmenistan arasındaki kardeşlik bağlarının bir yansıması oldu. İşadamı Zafer Özışık, Türkmen heyeti yolcu ederken Zafer Türk Mutfağı olarak her zaman şehrin ve ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması adına üzerlerine düşeni eksiksiz yerine getirmeye devam edeceklerini söyledi.

TÜRKMENİSTAN GÜNLERİ VE PROGRAMLAR

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yeri olan önce Erzurum Kongresi ve ardından Sivas Kongresi kararının alınmasının 100. Yılı kutlamalarına, dost ve kardeş ülke Türkmenistan da katkı sunacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkmenistan Kültür Bakanlığı, Sivas Valiliği ile Sivas Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek ekinliklerin ilki Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi'nde 10 Temmuz Çarşamba günü saat 20.00'de başlayacak. Konserde sanatçılar; GuwançYazmammedow. GözelÖwezowa, GülşirinGeldimyradowa, ŞyhymowParahat ve AnnagulyMyratdurdyyew sahne alacak.

Türkmenistan Kültür Günleri kapsamında, 14 Temmuz Pazar günü ise Erzurum Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde konser verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkmenistan Kültür Bakanlığı, Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleşecek konser, Milli İrade Salonu'nda saat 20.00'de başlayacak.

Folklar gösterileri ile renklenecek konserler halka açık olacak.

11 Temmuz 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 361 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız