MEZARLARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Bozok Üniversitesi tarafından ‘‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’’etkinlikleri kapsamında Yozgatlı 15 Temmuz demokrasi şehitleri, kabirleri başında dualarla anıldı.

MEZARLARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve beraberindeki  Yozgat Bozok Üniversitesi personelinden oluşan heyet,  15 Temmuz hain darbe girişiminde, darbecilere karşı kahramanca mücadele ederken şehit düşen Yıldız Gürsoy’un Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Tepedoğan köyündeki; Şehit Ali Mehmet Vurel’ in de Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı İnönü köyündeki ailelerini ve kabirlerini ziyaret ederek, şehitleri rahmet ve dualarla andılar.

     Ziyarette şehit ailelerine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından Türk bayrağı ve 15 Temmuz anısına plaket takdim edildi.    Vatan, millet, bayrak için gözünü kırpmadan meydanlara gidip  şehadet şerbetini içmenin  her kula nasip olamayacağını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ”O gece bu güzel vatan için 251 vatandaşımız şehadet şerbetini içti. 2196 gazimiz var. Biz de Yozgat Bozok Üniversitesi ailesi olarak şehit ailelerimizin ve gazilerimizin her zaman yanındayız. Bugün aziz şehitlerimizi sene-i devriyesinde rahmetle anmak ve şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerini ziyaret etmek için bu programı gerçekleştirdik”  dedi.

    Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Bugün hüznü ve gururu bir arada yaşıyoruz. Bir tarafta 251 şehidimizin hüznü varken diğer tarafta dünyada görülmemiş bir direniş ve bu direnişin haklı gururunu yaşamaktayız. Hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçti ve milletimiz birçok şeyi idrak etti. O gece Cumhurbaşkanımızın ’Milletin iradesinin üzerinde ben irade tanımıyorum’ diyerek bütün Türk milletini meydanlara çağırması ve akabinde herkesin meydanlara inerek göğüslerini kurşunlara siper etmesi, o hain kalkışmanın akamete uğraması milletimizin önemli bir badireyi atlatmasına sebebiyet verdi. O açıdan baktığımızda bu millet nasıl ki kurtuluş mücadelesinde önemli bir zafer yaşamış ve düşmanlarına karşı büyük bir başarı elde etmişse, 15 Temmuz’da da aynı kahramanlığı gösterdi. 15 Temmuz hain kalkışmanın sonucu itibari ile bu millet bayrağı, milleti, vatanı, mukaddesatı ve namusu için yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.  Bugün kabirleri başında ziyaret ettiğimiz şehitlerimiz de,  Cumhurbaşkanımızın ’Meydanlara inin’ çağrısının ardından hiç tereddüt etmeden meydanlara koştular ve vatan için göğüslerini gererek şehadet şerbetini içtiler. Allah bir daha böyle günleri bizlere yaşatmasın. Ama bilinsin ki, bu millet evladı hiç bir zaman vatanını, milletini, bayrağını düşmana çiğnetmedi çiğnetmeyecek. 15 Temmuz onun en son örneği idi. İnşallah bu milletin geleceği milletin feraseti ile çok daha müreffeh ve güçlü olacaktır. Şehadet şerbetini içen şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize de sağlıklı sıhhatli uzun ömürler diliyorum” diye konuştu.

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın ve beraberindeki heyet ise 15 Temmuz hain darbe girişiminde, darbecilere karşı kahramanca mücadele ederken şehit düşen Beytullah Yeşilay ve Yasin Yılmaz’ın   Saraykent  ve Akdağmadeni ilçelerindeki aileleri ve kabirlerini ziyaret ederek, şehitleri rahmet ve dualarla andı.

15 Temmuz 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1070 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız