UNUTTURMAYACAĞIZ!

​Yozgat’ta "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma" etkinlikleri o günü anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi ile başladı.

UNUTTURMAYACAĞIZ!

Sarraflar Caddesi'ndeki sergide, 84 fotoğraf yer aldı. Açılışın ardından sergiyi gezen Yozgat Valisi Kadir Çakır, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da şehit olanlara rahmet, gazilere sağlıklı ve huzurlu yaşam diledi.

Vali Çakır, 15 Temmuz'un tarih yazılan bir gün olduğunu belirterek, "Hiç kimsenin tahmin edemediği şekilde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Cenabı Allah'ın yardımıyla milletimizin adeta Çanakkale'de olduğu gibi canıyla, kanıyla savaştığı, karşılık verdiği bir gün. Allah tekrarını yaşatmasın hiçbirimize. Ama devletimiz varsa, vatanımız varsa maalesef bunlar oluyor” dedi.

ÖLÜMÜNE SOKAKLARA

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer de 15 Temmuz gecesinde Mecliste olduklarını söyledi. "Meclise atılan bomba binde 0,01 sapmış olsaydı ben dahil eşim ve çocuklarım olmayacaktı." diyen Başer, şunları söyledi; "O gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ölümüne sokaklara' demesi suretiyle aziz milletimiz ayrım yapmaksızın sokaklara indi, millet iradesinin dışında başka bir güç olmayacağını, tanımayacağını bütün dünyaya haykırdı. 15 Temmuz'da Çanakkale ruhu yeniden canlandı. Çanakkale'de karşımızda düşman vardı ama 15 Temmuz'da kendi içimizde yaşayan bizler gibi gözüken, millete kasteden hainler vardı. Onlar Meclisi dahi bombalama cüretini gösterdi. Biz 15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehitlerimize Rabbimden rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum." Etkinliğe Vali Kadir Çakır, Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

UNUTMADILAR

Sarraflar Caddesinde ki fotoğraf sergisinin açılışının ardından Gölbaşı Özal Harekat Daire Başkanlığında, Fetullahçı terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu şehit düşen Özel Harekat Polisi Mustafa Arslan’ın ve 15 Temmuz gecesi Çankaya’da gazi olan Muammer Erkaya’nın haneleri ziyaret edildi.

ŞEHİT VE GAZİLER ONURUNA YEMEK

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde şehit ve gazi aileleri onuruna yemek verildi.  İl Özel İdaresi misafirhanesinde verilen yemekte konuşan Yozgat Valisi Kadir Çakır, “Bu ihanetin içerisinde olanlar pirincin içindeki beyaz taş gibi içimize gizlendiler. Bizlere dost gibi göründüler, bizimle yiyip içtiler, bizimle gülüp bizimle hüzünlendiler. Ve bunlar hiç görmediğimiz bir ihaneti bize yaşatmaya çalıştılar. Bu ihanet netleştikten sonra Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizim tarihimizi değiştiren bir lider oldu. Allah o’na sağlıklı uzun ömürler versin. Bu kalkışma esnasında çok sayıda şehidimiz oldu. Allah rahmet eylesin, hepsinden razı olsun. Gazilerimiz oldu, onlarda niye biz şehit olamadık diye üzüldüler. Onlara da sağlıklı uzun ömürler diliyorum. İnşallah bundan sonra böyle bir ihanetle karşılaşmayız.” dedi.

Programa Vali Kadir Çakır’ın yanı sıra, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Bozok Üniversitesi Rektör Ahmet Karadağ, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Ekrem Mengi, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, şehit ve gazi aileleri ve daire müdürleri katıldı.

ALANDA BİNLER TOPLANDI

Daha Sonra Yozgat Valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenledi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri münasebetiyle Yozgatlı binlerce vatandaş Cumhuriyet Meydanı’nı doldurdu. 15 Temmuz 2016 yılında 13 dakikada verilen ilk tepkide olduğu gibi Yozgatlı, yine aynı vatanseverlik duygusu ile meydana aktı.

Protokol konuşmalarının ardından, İl Milli eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen 15 Temmuz Konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yozgat Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Korosu tarafından kahramanlık türküleri okundu. Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin sergilediği Kahramanlık Şiirleri Orotoryosu da büyük beğeni topladı. Bilal Şahin Hafızlık Kur’an Kursu İlahi Korosu da ilahilerini seslendirdi. Son olarak tüm camilerden SALA okunarak, şehitlerimiz için dualar edildi.

 

16 Temmuz 2019 Salı tarihinde eklendi ve 362 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız