TOPARLANMAK ZOR OLUYOR

Çamlık Gazetesi Esnaf Köşesinin konuğu Hanımeli Gözleme sahibi Nuri Tinel oldu. 20 yıldır esnaflık yapan ve 15 yıldır da gözleme işiyle uğraşan Nuri Tinel’e mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

TOPARLANMAK ZOR OLUYOR

Hanımeli Gözleme sahibi Nuri Tinel, Yozgat’ta doğdum. Esnaflığa 1999 yılında başladığını belirtti.

Düğün salonu, otoparkçılık gibi farklı sektörlerde çalıştığını dile getiren Tinel, 15 yıldır gözlemecilik yaptığını kaydetti.  Hayalinin de esnaflık olduğunu belirten Tinel, “Esnaflıktan gelen bir aileden olduğumuz için esnaf olarak devam etmek. Bizim işimiz zaten esnaflık. Bunun dışında da ilgilendiğimiz iş alanları var” dedi.

ESKİDEN ESNAFLAR İŞİNE DAHA BAĞLIYDI

Tinel, “Dünden bugüne esnaflık hayatında geçtiğimiz dönemlerde esnaflar daha işine bağlıydı, ciddiydi. Çıraklarını yetiştirme, yanında çalışanları eğitmeleri konusunda daha hassastı. Ama şimdi o yok. Çıraklar da haliyle yok. Kimse yetişmek istemiyor. Herkes okuyum başbakan oluyum havasında. Meslek öğreneyim yok. Kolay yoldan para kazanayım oluyor. Onun için esnaflık, yetişen elemanlar biraz daha zayıf. Kalifiye eleman, garson usta yok” diye konuştu.  “Ahilik işini namusluca yapmalıdır” diyen Tinel, “Ahilik işini güzel, temiz, titiz yapmadır. Komşu, esnaflık dayanışmasıdır” dedi.

DİKKAT ETSİNLER

Yeni işyeri kuracaklara da tavsiyelerde bulunan Tinel, “ülkemizin durumu belli. Çok rahat hareket edeceklerini düşünmüyorum. Onun için çok dikkat etmeleri lazım.
İşyeri açarken yeri, çalıştıracağı personel, yapacağı iş olsun hepsini dikkate alması lazım. Çünkü Yozgat malum böyle bir sıkıntıya girdiği zaman esnafın toparlanması çok zor oluyor.

Onun için sıkıntıya girmeden düzenli şekilde işlerini yapmasıdır” ifadelerine yer verdi.

18 Temmuz 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 445 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız