Damla Projesi Katılımcılarından Ziyaret

Damla Projesi Katılımcıları Yozgat Vali Vekili Şükrü Çakır'ı Makamında Ziyaret ettiler.

Damla Projesi Katılımcılarından Ziyaret

Damla Projesi kapsamında İlimize gelen 45 gencimiz Vali Vekili Şükrü ÇAKIR' ı makamında ziyaret ettiler. Gençlerle sohbet eden ve proje hakkında bilgi alan ÇAKIR' a proje kapsamında öğrenciler tarafından plaket verildi. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından toplumun değişik kesimlerindeki gençlerimize yönelik çok sayıda proje yürütülmektedir. Sanayide çalışan çıraklardan kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı gençlere, köy okullarında öğrenim gören çocuklardan sevgi evlerinde kalanlara, ceza ve infaz kurumlarındaki gençlerden ülkenin her köşesindeki gençlere kadar geniş bir yelpazede uygulamaya konulan ulusal ve uluslararası projelerle bugüne kadar yüzbinlerce gence ulaşıldı. Her geçen yıl başta dezavantajlı gençler olmak üzere daha fazla sayıda gencee ulaşmak için çalışmalara devam ediliyor. Yine Bakanlığın diğer birimleri vasıtasıyla başta gençlik merkezleri ve gençlik kampları olmak üzere değişik projelerle gençlere ulaşılıyor.

Uygulamaya konulan projelerle, gençler Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini daha yakından tanıtmak, milli ve manevi değerleri benimsetmek, vizyonlarını ve merhamet duygularını geliştirmek, moral ve motivasyon durumlarını üst seviyelere taşımak, yurtdışında yaşayan gençlerin belleklerini tazelemek, ülkelerini daha yakından tanımalarını sağlayarak aidiyet duygularını geliştirmek hedef olarak belirlendi.

Genel Müdürlük, gençlerin sosyal hayata daha aktif katılımının sağlanması, uluslararası alanda akranlarıyla rekabet edebilir nitelikte yetişmesi, dezavantajlı gençlerin desteklenmesi amaçları doğrultusunda başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere gençlik alanındaki paydaşlar tarafından sunulan gençlik ve spor projelerine de destek verilmektedir. Kültür ve sanattan eğitime, inovasyondan mesleki eğitime, gönüllülükten hareketliliğe çok geniş bir yelpazeye hitap eden Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında gençler faydalanıyor.

Yozgat'ta uygulamaya konulan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce 2014 yılından bu yana yürütülen Damla Projesi; gönüllü gençlerin herhangi bir maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu değerlendirilen sosyal faaliyetleri kapsamaktadır. Damla Gönüllülük Hareketinde; Lise Ziyaretleri, Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyareti, Sevgi Evi ve Çocuk Evleri ziyaretleri, köylerde ve Kur’an kurslarında çocuklarla çeşitli aktiviteler ve köy halkı ile bir araya gelme, kimsesiz ya da yalnız yaşayan yaşlıların ev ve bahçe temizliklerinin yapılması, kuş yemliği yapma etkinliği, mezarlık, şehitlik ziyareti ve çevre temizliği, köy okulu duvarlarına resim çizme ve dezavantajlı ailelerin ziyaretleri, kurum ziyaretleri gibi gönüllülük faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen ilk iki program 48 erkek katılımcı ile 17-26 Mayıs tarihleri arasında Kayseri ve Sivas illerinde gerçekleştirilmiştir. Akabinde İstanbul (kadın), Kocaeli (kadın), Kırklareli (kadın), Şırnak (erkek), Hakkâri (kadın), Kars (erkek), Şanlıurfa (kadın), Bitlis (kadın) programları düzenlenmiştir.

19-28 Temmuz tarihleri arasında Çankırı, Çorum, Yozgat ve Samsun illerinde programlar gerçekleştirilmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bir taraftan da Damla Gönüllülük Hareketi ile katılımcı gençlerin kişisel gelişimlerine ve merhamet duygularının gelişimine katkı sağlamanın yanında; farklı kültürlerin kaynaşması ve gönüllülük çalışmalarıyla toplumdaki farkındalığı artırarak, son dönemlerde unutulmaya yüz tutan bazı insanî ve manevî değerleri tekrardan su yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır. Gençlerin başta spor, zaman yönetimi, tertip ve düzen, kişi haklarına riayet gibi bir takım alışkanlıklar edinmelerine katkı sunulmaktadır.

 

22 Temmuz 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 489 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız