Bölümlerin azalması olumsuz etkiliyor

​Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, üniversite bünyesinde kapanan teknik bilimler bölümlerinin kapatıldığını hatırlatarak, öğrencilerin bu bölümleri tercih etmediğini söyledi.

Bölümlerin azalması olumsuz etkiliyor

Karadağ, "Az sayıda temel bilimci yetişiyor. Bu durum, ülkemizin gelişimini ve sanayileşmesini de olumsuz etkiliyor" dedi.

Bu yıl 8'inci düzenlenen Bozok Bilim Çalıştayı başladı.

Çalıştaya, Vali Yardımcısı Mehmet Öz, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata, fakülte dekanları, daire müdürleri ve öğretim elemanları katıldı.

OLUMSUZ ETKİLİYOR

Temel bilimlerin olmadığı bir yerde bilimden bahsedilemeyeceğini ve bilginin teknolojiye dönüşmesinin imkansız olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Bugün ülkemizde temel bilimler alanında gerekli donanım ve alt yapı olmasına rağmen öğrenciler temel bilimleri tercih etmiyorlar. Bu nedenle üniversitelerimiz de temel bilim bölümleri kapanıyor ve az sayıda temel bilimci yetişiyor. Bu durum, ülkemizin gelişimini ve sanayileşmesini de olumsuz etkiliyor. Ülkemizde temel bilimlere, bu olumsuzlukların önlenmesi için daha fazla ayrıcalık tanınması ve daha iyi bir statü kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÖNEMSİYORUZ

Temel bilimler düzeyinde yapılan kongreler ve çalıştayların bu alanda çalışan akademisyenleri bir arada toplamak,  çalışmalarını paylaşmak ve bunu bir bilimsel tartışma ortamında ele almalarının  önemine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Üniversitemizde bu yıl sekizincisi yapılan bu çalıştayı  bir temel bilimci olarak önemsiyorum. Bu tür çalıştayların daha geniş bir yelpazede gündeme taşınması, çalışmaların üniversitelerde sürekli tartışılması ve bu yönü ile de bir kamuoyu oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi  çalıştay ve kongreler, temel bilimlerin vizyon hedeflerini ortaya koymada  ve farkındalık oluşturmada, yetki ve karar sahiplerinin  nezdinde de inşallah bir karşılık bulur. Bu duygularla  çalıştayımızın amacına ulaşması dileği ile çalıştayın düzenlenmesinde  emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Konuşmaların ardından oturum başkanlığını Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Tunalı’nın yaptığı çalıştay da, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Çiçek ve Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel ve Nadir Toprak Elementleri Enstitüsü ARGE Koordinatörü  Selim Topal çalıştayın ilk sunumlarını yaptı.

27 Temmuz 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 643 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız