Rehber ürünlere hasat

Alternatif ürünlerin yetiştirilmesi konusunda Yozgatlı çiftçilere rehberlik etmek amacıyla deneme ekimleri yapılan yağlık bitkiler olan Kanola ve Ketencik ürünlerinin hasatları yapıldı.

Rehber ürünlere hasat

Hasada Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yağlı Tohumlu Bitkiler Islah Birim Başkanı Oğuzhan Aydın, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitimi Yayım Daire Başkanlığı personeli ve çiftçiler katıldı.Kanola ekimi Merkez İnceçayır köyünde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulandı. Özdemir, kış şartlarında kanolanın soğuktan etkilenme ve gelişim durumlarının gözlendiğini söyledi.

Ketencik ekimlerinin ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte Merkez İnceçayır köyü ile Sorgun Duralidayılı ve Çavuşlu köylerinde kışlık ekim denemesi olarak uygulandığını anlatan Özdemir , “Ekimlerde, Enstitüsü’nün geliştirdiği Aslanbey çeşidi kullanılmıştır. Ayrıca İnceçayır köyündeki deneme ekimimizle birlikte Enstitüsü tarafından Ketencik çeşit ve hat adaptasyon denemesi yapılmıştır” dedi.

ALTERNATİF YAĞ BİTKİSİ

Çiftçilere alternatif ürün ve gelir için birçok konuda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Özdemir, “
Ketencik, kıraç alanlarda yetişebilen alternatif bir yağ bitkisidir. Yemeklik yağ olarak kullanılmamakta, yağı biodizel yapımında özellikle uçak yakıtı üretiminde kullanılmaktadır. Ketencik ürününü, ilk defa geçen yıl yazlık olarak deneme ekimi yapılmış ve başarı sağlanmıştı. Bu yılda Yozgat şartlarında kışlık olarak ekimini yaparak sonuçlarını görmek ve çiftçilerimize duyurmak amacıyla Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte kışlık deneme ekimlerini yaptık. Teknik personelimiz bu denemelerin takibini titizlikle yaptı” ifadelerini kullandı.

ARANAN BİR ÜRÜN

Kanolatohumlarından çıkarılan yağın hem insan beslenmesinde hem de biyodizel üretiminde kullanılmasından dolayı sektör tarafından aranan bir ürün olduğunu bildiren Özdemir, “İlimizde daha önceleri ekimi yapılmıştı ancak o yıllarda kış aylarının sert soğuklarından zarar görmüştü. Bu denememizde, kışın sert soğuklarına dayanabilmesi için erken (Eylül ayında) ekim yapıp sulama yaparak erken çıkışını sağladık ve kışa rozet yaprakları ile giren kanola geçen kış -18 dereceleri bulan soğuklardan zarar görmedi. Bu tür ürünlerin üretiminin artırılması ülkemiz için stratejik öneme haizdir.Sonuç güzel oldu. Bu her iki ürününde İlimiz ekolojik şartlarında uygun ekim zamanını ayarlamak şartıyla yetiştiğinin gördük. Bu nedenle kıraç alalarda ketencik bitkisini, sulu alanlarda ise kanola bitkisini çiftçilerimize öneriyoruz. Bu ürünleri ekmek konusunda istekli olan çiftçilerimize İl Müdürlüğü olarak teknik desteğe hazırız” diye konuştu.


Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yağlı Tohumlu Bitkiler Islah Birim Başkanı Oğuzhan Aydın ise şunları söyledi;“Enstitümüz tarla bitkileri ile ilgili çok geniş alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Amacımız ülkemizin ve çiftçimizin daha çok üretmesi ve daha fazla kazanmasıdır. Bugün hasadını yaptığımız yağlık bitki olan ketencik bitkisinde yaptığımız adaptasyon denemesi ile kışların soğuk ve uzun geçtiği bölgelerde ketencik çeşitlerinin soğuğa ve kuraklığa dayanıklılığı ölçülmektedir.Ayrıca Enstitümüzün geliştirmiş olduğu Aslanbey çeşidi ketencik bitkisini İl Müdürlüğümüz teknik personeli ile birlikte ektik. İklime bağlı olarak yaşanan bazı aksaklıklara rağmen iyi sonuçlar aldık. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz.”

31 Temmuz 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 486 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız