Teslimiyet ve Tevekkül Bayramı

Yozgat Müftüsü Salih Sezik; ““Teslimiyetin, tevekkülün, sadakatin, sabrın, toplumsal dayanışmanın, birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, saygının, paylaşmanın, kaynaşmanın, yakınlaşmanın ve yaklaşmanın yoğun olarak yaşandığı, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, kardeşlik duygularının doruğa ulaştığı bir Kurban Bayramına daha kavuşmak üzereyiz. Kurban Bayramı birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği, yardımlaşmanın en üst düzeye çıktığı günlerdir” dedi.

Teslimiyet ve Tevekkül Bayramı

Sezik, Kurban Bayramı dolayısı ile yazılı bir mesaj yayınladı. Sezik mesajında Kurban Bayramı’nı manevi atmosferine ilişkin önemli mesajlar verdi.

Sezik’in mesajı şu şekilde; “Unutulmamalıdır ki, bayramlar, sevinç ve neşe günleridir; sevme ve sevindirme günleridir. Yüce dinimiz, böyle mübarek günlerde beraber gülmeyi, sıkıntıları beraber paylaşmayı, birlik ve beraberlik halinde olmayı emrediyor. İçtimai yardımlaşmanın, karşılıklı sevgi ve saygının en güzel örnekleri bu günlerde görülür. Bizler kendimizden başlayarak, sevgiyi saygıyı, barışı, huzuru ve mutluluğu topluma yaymanın gayreti içerisinde olacağız. Toplumsal dayanışmanın, birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, saygının, kaynaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerini verelim. Bu bayramda nasıl ki annelerimizi, babalarımızı, eşimizi, dostumuzu hatırlayacak, onların yanında olacak isek, aynı şekilde yetimleri, öksüzleri ve kimsesizleri, yoksulları hatırlamalı, kardeş olduğumuz bilinciyle birbirimize daha çok merhametli davranmalı, bayramı bayram gibi yapabilmek ve yaşatabilmek amacıyla paylaşmaya önem vermeliyiz. En yakınımızdan başlayarak dargınları barıştırmalıyız.

 Kurban kesiminde İslami ve insani olarak kurbanlıklara güzel davranılması, temizlik ve çevre sağlığı kurallarına uyulması kurban kesecek veya kestirecek vatandaşlarımızın her birinin ayrı ayrı sorumluluklarının olduğu unutulmamalıdır.

Bu vesileyle, başta Yozgat’lı kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslam âleminin ve tüm insanlığın Kurban Bayramını tebrik ediyor; milletçe birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve mutluluk içinde daha nice bayramlara kavuşmamız temennisiyle, bu bayramın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Cenâb-ı Allah (cc)’tan niyaz ediyorum”.

10 Ağustos 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 357 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız