‘TARIMDA BUGÜN’ BAŞLADI

Zeynep Tarım Ürünleri sahibi, Ziraat Mühendisi Murat Karataş'ın hazırlayıp sunduğu Tarımda Bugün programı ilk bölümüyle Çamlık TV’de yayınlandı. Murat Karataş, ilk konuğu Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz ile Bozok Üniversitesi’nin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki çalışmaları hakkında konuştu.

Zeynep Tarım Ürünleri sahibi, Ziraat Mühendisi Murat Karataş'ın hazırlayıp sunduğu Tarımda Bugün programı ilk bölümüyle Çamlık TV’de yayınlandı. Murat Karataş, ilk konuğu  Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz ile  Bozok Üniversitesi’nin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki çalışmaları hakkında konuştu. Karataş, Boz’a Bozok Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Yerköy İlçesi’nde  yapılan faaliyetleri  hakkında sorular sordu.

Boz, bu gibi programların tarımsal öğretim açısından önemli olduğunu belirtti. Boz, Yerköy’de 2 bin 756 dekarlık alana sahip olduklarına belirterek, ilk önce bölgede bitkisel üretimle yani buğday ekimi ile başladıklarını söyledi. Daha sonra ise karışık yemlik bitkisel üretim gerçekleştirdiklerini anlatan  Boz, bu yıl ise Bahri Dağdaş  Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kone ve arpa çeşidinde bir demontrasyon çalışması yaptıklarını söyledi. bu çeşidin Yozgat’a uygun bir çeşit olduğunu söyleyebildiklerini anlatan Boz, ‘biz ürünümüzden memnun kaldık. Artık son karar Yozgatlı çiftçiye kalmış durumda” dedi.

DAMIZLIK KAZLARI YOZGAT KARŞILAYACAK

Kaz Üretim Çiftliği ve Damızlık Kaz Üretimi Tesisi hakkında da bilgi veren Boz, “Yine temelde hayvancılık odaklı devam etmek istiyoruz. Yerli kaz ırklarını yumurta ve et verimi olarak yükseltmeye çalışıyoruz. Önümüzde çok uzun yıllar var çünkü 1,5 yıllık bir çalışma. Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından desteklenen bir proje. Damızlık kaz ihtiyacını Yozgat’tan karşılamak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefle ilgili de bilimsel çalışmalarımız var” diye konuştu.

BAL KATMA DEĞER OLACAK  

Yozgat’ta ve Yerköy’de büyük üretim potansiyeline sahip olan arıcılık ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını anlatan Boz, eğer arıcılık konusunda ilimizi kendi üretimini sağlayan bir il haline getirebilirsek bu da Yozgat’a katma değer sağlayan bir üretim olarak geri dönüş sağlayacaktır. Özellikle Çandır, Çayıralan, Akdağmadeni, Sorgun bölgesinde üretim yapılıyor. Hatta Yozgat’a gelen göçer arıcılarımız çok fazla olmasına rağmen. Üretimimiz çok fazla değil.   Bizim Yozgat’ta üretilen bal kalite açısından aranılan özellikte. İşte biz bu durumu katma değere dönüştürmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

17 Ağustos 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1084 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız