EN TATLI FESTİVAL

​Bu yıl 11’incisi düzenlenen Çayıralan Bal Festivali vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü

EN TATLI FESTİVAL

Festivale Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’ın davetiyle katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, bu yıl 11’incisini gerçekleştirdikleri Bal Festivali’nde en iyi bal yarışması da düzenlediklerini kaydetti.

İlçenin en önemli özelliğinin Çayıralan Balı olduğunu anımsatan Başkan Codar, yapılan yarışmada sadece ilçede üretilen balların yarışacağını dile getirdi. Çayıralan Balının aromatik özelliğinin çok özel olduğunu kaydeden Başkan Codar,Çayıralan ormanlarında doğal endemik bitkilerden beslenen arıların bıraktığı balın tanıtımını yaptıklarını kaydetti. Codar, Bal Festivali’nin ilçede 11 yıldır düzenlendiğini, ilerleyen yıllarda ise daha kapsamlı festivaller yapmayı planladıklarını kaydetti. Festivalin kültürel boyutunu daha da zenginleştirmek istediklerini işaret eden Codar, “Festivalimizi ilerleyen yıllarda daha da zenginleştirmek istiyoruz. Bu anlamda kültürel etkinliklere de ağırlık vereceğiz. Eğlencenin aynında çalıştaylar ve söyleşiler de yapacağız” şeklinde konuştu.

DÜNYA BALI OLACAK

Festivalin öncelikli amacının Çayıralan Balını dünyaya tanıtmak olduğuna vurgu yapan Başkan Codar, "Festivalin öncelikli amacı çevre bölgelere balımızı tanıtmak. Aslında laboratuvar sonuçlarına göre Türkiye'nin aroması en zengin balına sahibiz. Ancak bunu burada yaşayanlardan başka bilen yok. Biz bunu herkese duyurmak istiyoruz. Türkiye’ye ardından da dünyaya tanıtarak hem ilçemize hem de Yozgat’ımıza katma değer sağlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
MARKALAŞACAK

Çayıralan ilçesini marka bir ürün haline getirecekleri Çayıralan balı ile tanıtacaklarını dile getiren Başkan Codar, “Kurulan Çayıralan Arıcılar Birliği ile Çayıralan balını markalaştıracağız. En kaliteli balın tadına ülkemizin ve dünyanın bakmasını istiyoruz.  İlçemiz ve köylerinde toplam 3 bin koloni arı bulunmaktadır. İlçemiz yurdumuzun çiçek ve bitki örtüsü bakımından en zengin bölgeleri arasında ilk üçe girmektedir. Bu durum da  İlçemizin balının tamamen organik olması, aromasının ve tadının diğer bölgelerden farklı olmasını sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

PROJELER HAZIRLADIK

Çayıralan’ın gelişmesi için çeşitli projeler hazırladıklarını bildiren Codar, “ Arıcılık, Tarım, Hayvancılık ve Meyve yetiştiriciliği konusunda projeler hazırladık. Bunların hayata geçirilmesi için fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Bunun yanında doğanın tahrip olmaması için çevremize karşı duyarlı olmalıyız ve ormanlarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

ÇEKAŞ’I KURMUŞTU

Göreve gelmeden önce kısa adı ÇEKAŞ olan ‘Çayıralan Emekçi Kadınlar Şirketini kuran ve  kadınların emeğini ekonomiye kazandıracaklarını kaydeden Codar, ÇEKAŞ aracılığı ile doğal ortamda organik olarak bahçe ürünleri üreten kadınların emeklerini ekonomiye kazandırmayı planlıyor.Başkan Codar, yaptığı açıklamada, şirketin ilçe kadınlarının ürettiği domates, biber, salatalık, kornişon, pezik gibi ürünleri satın alarak turşu üretimi yapacağını duyurmuştu.

TANITILMALI

Çayıralan Bal Festivali’ne katılan Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu da ilçe balının çok değerli olduğunu ve katma değer haline getirilerek dünyaya tanıtılması gerektiğini dile getirdi.  Kılıçdaroğlu, Çayıralan balının Pazar oluşturularak tanıtımının yapılmasının önemine vurgu yaptı.  “Balınızı sadece Türkiye'ye değil, tüm dünyaya tanıtın. Çayıralan balı sıradan bir bal değildir, özellikli bir baldır. Doğanın tüm güzelliğini yansıtan bir baldır” diyen Kılıçdaroğlu,  Belediye Başkanı Ömer Codar’ın bu konudaki çalışmalarını dikkatle takip ettiklerini ve bu çalışmaları önemsediklerini de sözlerine ekledi.

20 Ağustos 2019 Salı tarihinde eklendi ve 280 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız