Alternatif olacak

Yozgat’ta ürün çeşitliliğini artımak amacı ile ekimi yapılan yağlık çörekotunun hasadı yapıldı.

Yozgat’ta ürün çeşitliliğini artımak amacı ile ekimi yapılan yağlık çörekotunun hasadı yapıldı. Yozgat Tarım Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ta ürün çeşitliliğini artırmak, çiftçilere alternatif ürün ve gelir kaynakları sağlamak amacıyla 5 ilçe 6 köye uygulanan yağlık çörekotu demonstrasyonlarının hasatlarının yapıldığını söyledi. Özdemir, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu tür çalışmalardaki hedeflerinin , hububat baklagil arasına sıkışmış olan çiftçiyi değişik ve daha fazla gelir getirecek alternatif ürünlere yönlendir olduğunu söyledi.

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ

“Bu kapsamda bu üretim sezonunda Merkez, Çekerek, Sorgun, Şefaatli ve Yerköy İlçelerimizdeki 6 köyümüzde yağlık çörekotu demonstrasyonlarını uyguladık” diyen Özdemir, şunları söyledi; “Çörekotu bilindiği üzere çok eski zamanlardan beri bu coğrafyalarda ekiliş ve üretimi yapılan çok faydalı tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Marjinal alanlarda ekim ve üretimi yapılabilir. Bu nedenle son yıllarda İlimizde de üretimi artmaya başlamıştır. Yüzyıllardır Anadolu insanı bu bitkiye çok değer vermekte ve tüketmektedir. Ayrıca tohumundan çıkarılan yağının çok faydalı olması, tıpta ilaç yapımında kullanılmasından dolayı yağının çıkarılması nedeniyle son zamanlarda yağlık olan çeşitlere rağbet edilmektedir. Çiftçimiz açısından en önemlisi ise üretim maliyetinin az olması, satış fiyatının iyi olmasıdır. Yağlık olarak üretilen çörekotunun şu an pazar durumu iyidir. Özellikle yağı çıkarılan çörekotu, sektör temsilcileri tarafından yerinde çiftçilerden satın alınmaktadır.”

GENEL DURUM İYİ

Ekimlerin, çiftçilere temin edilen yağlık çörekotu tohumlarıyla İl Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde yapıldığını dile getiren Özdemir, “Bu demonstrasyonlar üretim sezonu boyunca takip edilmiş olup ilaçlama ve bakımları İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde yapılmıştır. Üretim sezonunda iklime bağlı birtakım sorunlar yaşandı. Ekimden sonra havaların soğuk gitmesi nedeniyle çimlenme geç oldu bu arada yabancı otlar büyüdü, mücadelesi yapıldı. Hasat dönemindeki yağışlarda hasadımızı geciktirdi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen genel olarak demonstrasyonlarımızda durum iyidir” şeklinde konuştu.

ÇAMELİNİ TAVSİYE EDİYORUZ

Özdemir, bu yağlık çeşitlerin yanında ayrıca Çekerek İlçesi’nde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Çameli çeşidinin de ekilen yağlık çeşitlerle birlikte ekildiğini anımsatarak, “Bu yerli çeşidimiz yağlık çeşitlerden daha iyi bir gelişim gösterdi. Bu çeşidinde İlimizde ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yerli çeşidimiz olan Çameli çeşidini ve bu yağlık çeşitlerin ekimini çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.  Çörekotu ekimi ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak isteyen çiftçilerimizi İl Müdürlüğümüze bekliyoruz” dedi.

Bu haberin tüm hakları Yozgat Çamlık Gazetesine aittir. İzinsiz alıntılanması, kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması yasaktır.

Çamlık Gazetesi | Yozgat
www.yozgatcamlik.com
Çamlık TV | Yozgat
www.yozgatcamlik.tv
facebook.com/CamlikGazetesicom
twitter.com/CamlikGazetesi
youtube.com/YozgatCamlikTV


 

 

29 Ağustos 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 369 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız