Kadir Görgülü ile Esnaf Köşesi; GENÇLER MASA BAŞI İŞ İSTİYOR

Çamlık Gazetesi esnaf köşesinin konuğu 52 yaşındaki Karakurt Döşeme sahibi Ercan Karakurt oldu. 39 yıldır Döşemecilik üzerine hizmet veren Ercan Karakurt’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

Kadir Görgülü ile Esnaf Köşesi; GENÇLER MASA BAŞI İŞ İSTİYOR

Çamlık Gazetesi esnaf köşesinin konuğu 52 yaşındaki Karakurt Döşeme sahibi Ercan Karakurt oldu. 39 yıldır Döşemecilik üzerine hizmet veren Ercan Karakurt’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk. Eleman bulma noktasında sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Karakurt, gençlerin masa başı iş istediğini bu nedenle el emeği mesleklerin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını söyledi.

39 YILDIR ESNAFIM

Yozgat Lök köyü doğumlu Ercan Karakurt, “52 yaşındayım. İlk Okulu bitirdim. 1980 yılında Ankara sitelerde bu işe başladım. Hala da bu mesleğe devam ediyorum” dedi.

PİYASA HİÇ İYİ DEĞİL

Dünden bugüne esnaflık hayatına baktığımızda piyasanın şuanda hiç iyi olmadığını belirten Karakurt Döşeme sahibi Ercan Karakurt, “ Vatandaşta para yok. Para olmadığı içinde vatandaş yaptıramıyor. Yenisini alamıyor. Genelde tamir yapılıyor. Yeni ürünlerde yapıyoruz ama fiyatları pahalı, malzeme pahalı. Malzeme pahalı olduğu içinde vatandaşın alım gücü yok” diye konuştu.  

Karakurt, “Ahilik yürütülüyor mu yürütülmüyor mu bilgim yok. Ama biz işlerimizin yoğunluğundan dolayı çalışıyoruz” dedi.

ÇALIŞAN KİŞİ YOK

Yeni iş yeri kuracaklara tavsiyelerde de bulunan Karakurt, “Yeni işyeri kuracaklara gençler bu işleri hiç tavsiye etmiyorlar. Yeni gençler oturduğumuz yerden para kazanalım diyor. Biz çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Örneğin bana usta da çırak da lazım ama bulamıyoruz. Sürekli çalışan kişi bulamıyoruz. Yeni usta yetişmiyor. Çırak da yetişmiyor. Bu işler böyle sürmez biter. İşyeri kuracaklar eleman bulamıyor ki. İşyeri kursa bile eleman bulamıyor. Tek kişi ile de ne kadar iş yapsan yetişmiyor. İş yetişmeyince müşteriye yalan çıkıyorsun. O zaman da müşteri ile sıkıntı oluyor. Çalıştıracak eleman yok” diye konuştu.

30 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 283 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız