Çene kemiğim zayıfsa implant yapılabilir mi?

Çene kemiğim zayıfsa implant yapılabilir mi?

Çene kemiğim zayıfsa implant yapılabilir mi?

 

İmplant yani diş ekme tedavisi, hastada bir ya da birden fazla diş kaybının olduğu ya da hastanın ağzında hiç diş bulunmadığı durumlarda uygulanan bir tedavidir.

Çene kemiğim zayıfsa implant yaptırabilir miyim?

Diş hekimliğinde kullanılan ileri cerrahi yöntemler ve sentetik kemik tozları vb. birtakım farklı materyaller ile günümüzde çene kemiği kalınlaştırılabilir yani zayıf olan çene kemikleri güçlendirilerek, üzerine implant inşa edilebilir.

Bazen de ağızdaki farklı bir bölgeden alınan kemiklerle yapay kemiklerinin karıştırılması sonrasında elde edilen kemik; zayıf kemik bölgesine eklenebilir. Böylelikle hastanın çene kemiği sağlamlaştırılarak, implant tedavisine uygun bir hale getirilebilir.

Alternatif olarak ağzın farklı yerinden alınan kemik; direk olarak tedavi uygulanacak olan çene kemiğine yerleştirilebilir.

Çene kemiğine yerleştirilen yapay kemikler; ortalama 3-6 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde gerçek kemiğe dönüşme eğilimindedir.

Farklı implant çeşitleri var mıdır?

Diş hekimleri, implant tedavisi esnasında farklı markaların farklı dizayn edilmiş implantlarını kullanabilirler.

Bu noktada diş hekimleri, klinik takipleri uzun süreli olan implant markalarına yönelmeyi tercih ederler.

Hastanın ağzı için hangi marka, hangi tip ve yapıda implantın yani yapay diş kökünün daha uygun olduğuna diş hekimi karar verir.

Tedavinin başarı oranı nedir?

İmplant tedavisinde başarı oranı, oldukça yüksektir. Örneğin, Amerika’da yaklaşık 10 bin hasta üzerinde yapılan araştırmalara göre diş implant tedavisindeki başarı oranı son 7 yıl içerisinde %93 gibi yüksek bir rakama ulaşmıştır.

Diş hekimleri tarafından hasta ağzında kullanım ömrü 20 yıla kadar varan implantların varlığı tespit edilmiştir. 

İmplanta karşı vücutta alerji gelişir mi? 

İmplantlar yani yapay diş kökleri, insan sağlığını hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilemeyen, yan etkileri bulunmayan titanyum malzemeden imal edilirler.

Organ nakillerindeki vücut tarafından antigen üretilip, vücudun nakli reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani hastalarda tedavi sonrası süreçte herhangi bir alerjik reaksiyon gelişmez.

İmplant tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğu, herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığı durumlarda implant tedavisinde herhangi bir yaş sınırı ve kısıtlaması yoktur.

Bununla birlikte çene kemiği gelişimini henüz tamamlanmamış genç bireylere yani 18 yaş altındaki gençlere implant pek önerilmez.

18 yaş üstünde olan, çene kemiği yeterince güçlü olan, herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilere rahatlıkla implant tedavisi yapılabilir.

İmplant uygulama evreleri nasıldır?

Tedavi öncesinde hasta, diş hekimi tarafından tedavi sürecine dair bilgilendirilir.

Bu aşamada hasta, doktoruna tedaviye dair merak ettiği tüm soruları sorabilir.

Ardından diş hekimi, tedavi öncesinde hastanın ağız yapısını değerlendirir. Bu amaçla hastadan çene filmleri, bilgisayarlı tomografi çekinmesini ister. Hastanın çene filmleri, bilgisayarlı tomografi sonuçları üzerinde hastaya en uygun implant planlamasını yapar.

Hastaya implantları yerleştirildikten hemen sonra hastaya geçici protezleri geçici bir süreliğine takılır.

Yaklaşık 3 aylık bir süre dolduğunda da hastaya kalıcı protezleri takılır.

Kalıcı protezlerin de implantlara yerleştirilmesinden sonra hastanın rutin bir şekilde periyodik kontrollere muhakkak gitmesi, diş hekiminden implantlarının durumu ile ilgili bilgi alması gerekir.

 


Kaynak: http://www.adadent.com.tr/implant

30 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 619 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız