Kimse inanmadı, zoru başardı

Yozgat’ın Yerköy İlçesinde yaşayan Halil Salmanlı isimli çiftçi 6 yıldır kıraç toprakta, susuz ve gübresiz ürün yetiştiriyor. Salmanlı kendisine başlangıçta kimsenin inanmadığı belirterek, zoru başardığını ifade etti.

Yozgat’ın Yerköy İlçesinde yaşayan Halil Salmanlı isimli çiftçi 6 yıldır kıraç toprakta, susuz ve gübresiz ürün yetiştiriyor. Salmanlı kendisine başlangıçta kimsenin inanmadığı belirterek, zoru başardığını ifade etti.

6 yıldır kıraç toprakta ürün yetiştirdiğini kaydeden Halil Salmanlı, domates, biber, fasulye gibi sebze ürünleri yetiştirdiğini dile getirdi.

Salmanlı, ürünleri yetiştirirken gübre ve ilaç kullanmadığını ifade etti.

Bu işe başlarken kemsinin kendisine inanmadığını aktaran Halil Salmanlı, “Ben bunu yaparken İlçe tarım çekimser kaldı. Ziraat odası bana güldü, inanmadılar. Ben her arazide yapıyorum. Üniversite bana sahip çıktı. Üniversite ile birlikte 200 kişi çalışacağız. Bu memlekette herkes çalışacak. Neresi olursa olsun kıraç arazilerde ekim yapacağım.  Benim bu ürünlerimi ilçe tarım müdürlüğü inceledi. Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi inceledi. Bunlarda gübreyi fazla atıp tarlayı sarhoş etmeyin. İlaçları atın. Türkiye’de iklim değişti. Gelin benden bilgi alın. Bana destek olacak nerede bir kimse varsa yardım etmeye hazırım.  Çiftçi kardeşlerim gübreye, mazota çalışıyor. Ondan sonra zarar ediyorsun. Gençlerimiz çiftçiliği öğrensin. Gübre ile mahsul alamazsın. İlaçlarla nereye kadar gideceğiz. Başımızın tacı Cumhurumuz duysa inan ki duygulanır.  Hemşehrilerimden bana destek verilmesini bekliyorum. Benim bir motorum olsa daha çok işler yapacağım. Bana yardımcı olun. Benim bilgilerimi sizlere aktarayım. Biz Yozgatlı olarak kurak bölge diye bir şey yok. 6 senedir kıraç tarlalara ekim yapıyorum. Güzelde ürün alıyorum. Ama aracım olmadığından dolayı tarlamda mahsulüm kuruyor. Bana üniversite, kaymakam sahip çıktı. Bana el uzatın” dedi.

 YARDIMCI OLUNMALI

Kumluca Köyü Muhtarı İdris Hazel de, Halil Salmanlı’ya yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

Salmanlı, “Arkadaşımız kıraç tarlalarda çok zor şartlarda ürününü yetiştiriyor. Gübresiz sadece emek gücüyle yetiştiriyor. Bunun bisikletten başka bir şeyi yok. Bunu yapması da çok zorlanıyor. Bu çiftçimize yardımcı olurlarsa bunda bilgi var” diye konuştu.

İNANMADILAR

Kumluca Köyü sakinlerinden İbrahim Arslan ise, “Bu komsumuzun gayretini herkes gördü. Bu adam her şeyini yetiştirdi. Komşular inanmadı, yapamıyor dediler. Ama bu adam yılmadı. Yayan geldi. Allah razı olsun bu komşumuz örnek oldu. bundan sonra da herkes eker. Bu arazimiz çöl arazi” şeklinde konuştu.

2 Eylül 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1353 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız