BİLİME BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRİYORUZ

Hazerfen Kimya kurucusu ve Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim görevlisi Doç. Dr. Orhan Hazer, 4 yıldır çocuklara bilimi aşıladıklarını söyledi.

BİLİME BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRİYORUZ

Hazerfen Kimya kurucusu ve Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim görevlisi Doç. Dr. Orhan Hazer, 4 yıldır çocuklara bilimi aşıladıklarını söyledi.

Hazer, Türkiye de 6 noktada yaptıkları programlarla çocukların bileme bakış açısını değiştirdiklerini belirtti.

Bu yıl 10’uncusu düzenlene Gıda, Tarım ve Hayvancılık fuarına katılan Hazer Kimya, ziyaretçilere kendisini tanıtıyor.

Hazerfen Kimya kurucusu ve Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim görevlisi Doç. Dr. Orhan Hazer, “4 Yıldır uygulanan ve Türkiye de 6 noktada yaptığımız bir program 5 ile 15 yaş arası çocukların deney yapabileceği bir ortam. Burada farklı farklı ve sıra dışı deneyler var” dedi.

BİLİME ÖZENDİRİYORUZ

Çocukları bilime özendirdiklerini kaydeden Orhan Hazer, “Çocuklar çok meraklı ve bütün çocukların ortak özelliği çok ilgili ve meraklı olmaları. Biz zaten buradan yola çıktık hayal gücünü öldürmeyecek, çoktan seçmeli olmayacak şeyler yapmaya çalıştık. Birbirinden farklı 40’ın üzerinde deney var. Burada onları uyguluyoruz” diye konuştu.

ÖNEMLİ KATKISI VAR

Bilimin çocuklar üzerinde önemli bir katkısı olduğunu anlatan Orhan Hazer, “Sadece Yozgat’ta değil birçok ilde yapıyoruz. Özellikle velilerden çok önemli pozitif dönüşler var. Çünkü 5-6 yaşındaki bir çocuğun üzerindeki etki bizatihi veli tarafından gözlemleniyor. Çocuktaki gelişim ve  bilime karşı bakış açısı değişiyor. Akranlarımıza sorduğumuzda genelde kimyayı sevmezler ve korkarlar ama bize böyle hiç anlatılmadı derler. Fakat biz böyle deneylerle anlatmaya çalışıyoruz Kendi çocuğumla beraber deneyler yapıyoruz ve çocuklara da yaptırıyoruz. Bu yüzden velilerin dönüşü çok pozitif hem de çocukların merakı çok iyi” şeklide konuştu.

DESTEK OLUN

Ailelere çeşitli tavsiyelerde bulunan Orhan Hazer, “Lütfen çocukların hayal gücünü öldürmemek için çoktan seçmeli sorulara boğarak  ve ya evde sadece ödev yaptırarak değil, biraz serbest bırakarak, biraz hayal güçlerini uygulamasını sağlayarak destek olabilirsiniz. Belki biraz eviniz kirlenecek ama çocuklarınız için değer” dedi.

ÇOK SEVİYORUM

Minik kimyacı Eymen Hazer de şunları söyledi, “Kimyayı çok seviyorum ve yaşıtlarımın da mutlaka gelmesini istiyorum. Burada  çok güzel deneyler yapıyoruz ,babama teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

7 Eylül 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 758 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız