OKUL FOBİSİNE DİKKAT

Çocuk Gelişim Uzmanı Şüheda Çetin, okulların açılması ile ilk kez okula başlayan çocukların yaşamış oldukları "Okul Fobisi" hakkında ailelere bilgilendirdi.

OKUL FOBİSİNE DİKKAT

Çetin, Okulların açılması ile birlikte ailelerin en büyük sorunlarından birisi de okul fobisi olduğunu söyledi.

Çetin yaptığı açıklamada, “Okul fobisi çocuğun okulda yaşadığı stres, gerginlik, hadise ve endişe hali diyebiliriz. Endişe halinin okul fobisinden ayıran unsur çocuğun yaşıtlarına göre abartılı tepkiler vermesi, fiziksel yakınlaşmalarının mevcut olması, kusma, bulantı, ishal, karın ağrısı, uyku sorunları gibi fiziksel yakınmaların çocukta okul fobisi olduğunu kanıtlar niteliktedir” dedi.

NET VE KARARLI TUTUM İÇERİSİNDE OLUN

Muhtemelen okula göndermeyi ertelersek fiziksel yakınmalarda son bulacağını belirten Çocuk Gelişim Uzmanı Şüheda Çetin, “ama çözüm tabiî ki de bu değildir. Çocukta baskıcı olmayan net ve kararlı bir tutumla okula gitmesi gerektiği anlatılmalıdır. Hatta daha önce okul ile alakalı konuşmalar yapılmalı. Okulda onu nelerin beklediği, okulun nasıl bir yer olduğu ile ilgili konuşmalar çocuğu biraz daha rahatlatacaktır. Mümkün olduğu takdirde okula başlamadan önce çocuğa okulunu ve sınıfını gezdirmek mümkünse öğretmeni ile tanıştırmak onu biraz daha rahatlatacaktır. Okula alma ve bırakma noktasında en kararlı şey tercih edilmelidir. Eğer çocuğunuz sınıfa girmek istemiyorsa birkaç gün yanında bulundurulması daha sonra aşamalı şekilde uzaklaşılması uygun olacaktır. İlk birkaç gün sınıfında bulunmak, daha sonra sınıf kapısında beklemek, okul bahçesinde beklemek onu biraz daha rahatlatacaktır. Daha sonraki süreçte okula bırakmak ve okuldan almak yeterli olacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ise tam saatinde okulda bulunmaktır. Tam saatinde okulda bulunmak çocuğun hem aileye hem de okula olan güvenini sağlayacaktır. Kaygılanmayalım. Çocukların kaygısını artırmayalım. Sorunsuz bir eğitim dönemi geçirmeniz dileğiyle sağlıklı, mutlu, huzurlu günler dilerim” diye konuştu.

11 Eylül 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 462 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız