Gelirini arttırmak istiyoruz

​Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, tarla günleri etkinliğine katıldı.

Gelirini arttırmak istiyoruz

Akay, tarla günlerini düzenlemelerindeki asıl amacın çiftçinin gelirini arttırmak olduğunu dile getirdi.

‘Şeker Pancarı tarımında verimlilik ve kaliteden geçiyor’ diyen Hüseyin Akay, “Bu nedenle biz de, tarla günleri etkinlikleri düzenlemekteyiz. Etkinlik sayesinde Biz dünya üzerinde geliştirilmiş olan ya da beğeniye sunulacak, çeşitleri burada görüyoruz. Hedefimiz yeni gübre ve ilaçları çiftçimize tanıtarak, bununla önümüzdeki süreç içerisinde daha fazla üretim yapması ve üretimi de  en az maliyetli şekilde  oluşturmasını sağlamaktır.Ben bu anlamda sizleri tekrar tebrik ediyorum ve birlikte hareket etmekten de gurur duyuyorum. Buradaki üreticilerin pancara bakışını değil, ondan sonraki dönüşüne de bakmamız gerekiyor. Buradaki üretimden sonra çıkanları da hayvancılığa gönderiyoruz, süt ürünlerine gönderiyoruz ve birçok üretim alanına da burada yapılan çalışmaların sonucunda değer katmış oluyoruz” dedi.

VERİMLİLİĞİ ARTTIRMALIYIZ

‘Şeker pancarında verimliliği arttırmalıyız’ diyen Hüseyin Akay, “Dekara elde ettiğimiz pancar miktarını artırmamız, şeker oranını artırmamız lazım. Bakın biz bunu Avrupa ile kıyasladığımız zaman maalesef Avrupa’nın yüzde 50 gerisindeyiz. Bizim dekardan elde ettiğimiz şeker miktarıyla Avrupa’nın elde ettiği şeker miktarı arasında yüzde 50 fark var. Diğer maliyet kalemleri dolayısıyla onlar bizden daha avantajlı durumdalar. O nedenle bizim bu araştırmalara, çalışmalara, denemelere, gelişmelere çok fazla ilgi göstermemiz gerekiyor. Bu çerçevede hem verimlilik ve kaliteyi artırmak hem de masrafları düşürmemiz gerekiyor. Yani pancar fiyatının yanında kalitenin, verimliliğin artırılması, masraf kalemimin düşürülmesi bizim toplam gelirimize etki edecek unsurları olarak değerlendirmemiz lazım. İşte biz burada yaptığımız çalışmalarla bu sonuçları elde etmeye çalışıyoruz. Yani gübrede en kaliteli şekilde ne zaman nasıl kullanılır. Hangi gübre hangi zamanda kullanılır. Bunların burada en iyi denemeleri yapılıyor. Keza ilaçlamanın zamanı, hangi ilacın nasıl etkili olacağı ve buna benzer uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca; aynı şekilde tohum konusunda bizim Türkiye’de herkesten farklı çalışmalarımız da oldu. 5-6 sene önce bu ot ilacına dayanıklı tohum geliştirme çalışmalarımız yapıldığında Kayseri Şeker ilk adımı attı ve ilgili firma ile bu konuda bir anlaşma yaptı. Şimdi bizim çiftçilerimiz bundan faydalanıyorlar ve denemelerinde oldukça verimli ve başarılı olduğunu düşünüyoruz dedi. Yapılan konuşmaların ardından bütün firmalar deneme sahalarında tek tek sunumlarını yaptılar. Çiftçiler ve ziyaretçiler iki gün süresince yetkililerden bilgi alışverişinde bulundular” diye konuştu.

AR-GE MERKEZİ ÖNEMLİ

ERÜ Seyranı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Aslan da,  Kayseri Şeker tarafından Ar-Ge çalışmalarının öneminin çok iyi anlaşıldığına dikkat çekti.

Aslan, “Kayseri Şeker’de bir Ar-Ge birimi kurulmuş olup, Ziraat, elektrik-elektronik gibi her alanda bünyesinde elemanlar istihdam etmektedir. Kayseri Şeker Ar-Ge merkezi, Başta Erciyes üniversitesi olmak üzere Türkiye’nin sayılı üniversiteleriyle iş birliği yapmakta çok sayıda öğretim üyesiyle Ar-Ge merkezinde başta şeker pancarı olmak üzere, ayçiçeği, yonca, çerezlik kabak tohumları geliştirilmekte ve birlikte araştırmalar yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de düzenlenen tarla günü etkinliğine Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, ERÜ Seyranı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Aslan, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri,Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Akademisyenler, Ziraat Mühendisleri, Tarımsal kuruluşların Yöneticileri ve bölge çiftçileri katıldılar.

 

10 Eylül 2019 Salı tarihinde eklendi ve 246 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız