09.12.2019, 07:04 123

“İYİ Partililerin Kafası Biraz Karışık”

Odgurmuş(1): Hayırdır üstadım. Hükümete ortak olma teşebbüslerine girişmişsiniz.

Monşer-Usta(2): Ne hükümeti kardeşim nereden çıkartıyorsunuz. Öyle bir teşebbüsümüz yok.

Odgurmuş: Varmış varmış hatta parti yöneticileri yoklama yapıyorlarmış. Bakın bunlar basına yansıyor. Genel Başkan yardımcısı Lütfü Türkkan açıklama yaptı.

Monşer-Usta: Yahu sizden de hiçbir şey saklanmıyor. Bizden evvel sizler duyuyorsunuz.

Madem bazı bilgiler edindiniz o halde bazı bilgiler de ben vereyim. Biliyorsunuz Chp, Sp, ve Hadep ile büyük çabalarla ve de özverilerle kurduğumuz Millet İttifakı kurulduğu gündeki heyecanı ile devam ediyor denemez. İster istemez bu durumda bazı arayışlara girmek zorunluluğu olduğunu kamuoyumuz her halde anlayışla karşılayacaktır. “Sayın Akşener parlamenter düzene geçiş için anayasa değişikliği olmazsa olmazımızdır dedi Kılıçdaroğlu’da destek verdi. En az 4 bakanlık diğer şart Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Savunma ya da Ekonomi olursa çok güzel olur. Bu millete güvenerek seçime gidilmez amaç saraydan kurtulmazsa bu zehir içilir diye düşünüyorum. Kısa sürede parlamentoda anayasa değişikliğine gidilebilmesi referanduma gidilmeden hallolacaksa ben bu acıya katlanırım”

Odgurmuş: Ama diyorlar ki; “Akp ile İyi lerin bir araya gelmesi ütopyadan başka bir şey değil imkânsız. Sanki İyi’ler arasına nifak sokmak yükselişini kesmek için yapılmak istenen kumpas.” Olabilir diyorlar

Monşer-Usta: Bu gibi Fikirlere hürmet ederim ama bunun yolu bu değil ki. Tünelin sonunun geldiği ışığından bellidir..
Seçime gidip, meclis çoğunluğunu almadan olmaz. Bu anlaşma partiye, partiliye, sana, bana, özetle şahsi menfaate yarar ancak mevcut düzeni değiştirmez mevcudu korur. Velhasıl bilmem ama benim ülkem adına verdiğim onca mücadeleme ve sırf bu yüzden Mhp den ayrılma sebebime ters düşer.

Odgurmuş: Bu konuyu “Sayın Akşener Fox tv de anlattıklarına istinaden yazdım. Düzen değişmeyecekse tabi ki anlamsız olur ve bu yol tükenişe gider. Umarım hesaplar iyi ve doğru yapılır.” ·

Monşer-Usta: “Genel. Merkez olaya neşteri vurmuştur..O malûm talihsiz açıklamayı reddetmiştir.” Sonra “İyi Parti’nin seçmen tabanında milliyetçi, muhafazakâr, liberal ve sosyal demokratlar olduğunu belirten Lütfü Türkkan, partinin seçmen tabanının farklı düşüncede olduğunu ancak Akp muhalefeti konusunda birleştiğini söyledi. Akp ile işbirliği yapmaya İyi Parti seçmen tabanının yüzde 95’inin karşı çıkacağını ifade eden Türkkan, “böyle bir maceraya kimse çıkmaz” dedi. 

Odgurmuş: Ama diyorlar ki: “bir söze diyeceğim olmaz. Bu tesbit doğru.. Ama o malûm açıklama yenilir yutulur değildi..Herkes kafasına göre konuşmasın. Nerde olduğunu, buralara nasıl ve ne uğruna gelindiğini biliyorsun. Pişman değiliz ama 50 yıllık partiyi ve emeğimizi ne uğruna feda ettik. Parti (Mhp) çizgisinde gitseydi ayrılmazdık

“Ortalığı velveleye vermenin bir anlamı yok. Sn Türkkan milli duruşu ile takdir edilen biri.”Kendisini severiz ondan bir şüphemiz yok demokrasi diyorsak farklı görüşlere saygılı olacağız, kırmızıçizgilerimizi füluğlaştırmadan, ana şaseye zarar vermeden. Bizim de duruşumuz bu haksız mıyım? ”Ya da; “Adamın bir bildiği varda söyledi diyemez miyiz adamlar sahtekârlığı, hırsızlığı, bu şekil savunmuyor mu”?

Demokrasi ve ilmî siyaset de çok seslilik olmalı elbet. Taktikler, yöntemler sistemi ve manzumesidir siyaset. Elbet her şeyin bir direkt olmasa da endirekt faydası vardır diyeyim ve Meral Hanımın son sözüne bakalım biz.

Doğru olanı yapmaya çalışıyor Türkkan vekilim çünkü erken bir secim de iyi parti gölet altında kalır. TBMM rahat koltuk tatlı o kişi bu tabi biliyor devre dişi kalmıştı bir dönem Meral Hanım kurtardı tekrar dan TBMM ye girdi"

Odgurmuş: Yine bazıları diyorlar ki: “Hocam sebep ne olursa olsun Akp ye bir koalisyon ya da adı ne olursa olsun bir adım atılmak istensin o gün benim için biter. Omurga her şeydir.” Yani Akp ile bir koalisyona veya birlikteliğe pek olumlu bakılmıyor. İyi partili seçmen daha çok Chp’ye yakın duruyor gibi. Biliyorsunuz ki mahalli seçimlerde Chp’ye önemli kazançlar elde ettirdiniz.

Monşer-Usta: Evet çok haklısınız. Bunu onlara sık sık hatırlatmamız gerekiyor. Bazen bizi yok sayıyorlar.

 “İyi Parti’nin 24 Haziran seçimlerindeki oy oranları esas alındığında, Chp’nin kazandığı birçok ilde kritik rol oynadığı anlaşılıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları ittifaklar bazında değerlendirildiğinde İyi Parti’nin yerel seçimin kazandıranı olarak öne çıktığı görüldü.
31 Mart yerel seçimlerinde sandıkta çıkan tabloya göre, Millet İttifakı kapsamında Chp’nin kazandığı 8’i büyükşehir, 9’u il belediyesi olan toplam 17 şehirde seçim sonuçlarına İyi Parti oylar doğrudan etki etti.
Aralarında İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya gibi Akp ve Mhp’den Chp’ye geçen büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu illerde, İyi Parti’nin 24 Haziran 2018’deki Genel Seçimlerde aldığı oy, Chp’nin kazanmasında önemli rol oynadı.
İyi Parti’nin 24 Haziran’da aldığı oyun, Chp’ye bu illeri kazandıran oy farkının çok üstünde olması dikkat çekti.
Chp, 17 kritik ili, İyi Parti seçmeninin desteği ile kazanırken, yerel seçimlerde Chp, İyi Parti oyunun üzerinde bir oy farkı ile sadece İzmir ve Hatay’ı kazanabildi.
31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı, Türkiye’nin en kalabalık üç şehri olan Ankara, İstanbul ve İzmir’de sandıktan zaferle çıkması dikkat çekiyor.
Millet İttifakının bir diğer başarısı ise, Ankara, İstanbul, Adana ve Antalya gibi büyükşehirleri Cumhur İttifakı’nın elinden alması oldu.
Chp’nin 31 Mart 2019’dan önce de elinde olan Aydın, Eskişehir, Tekirdağ ve Muğla Büyükşehir Belediyelerini yeniden kazanmasında da Millet İttifakı’nın bir diğer ortağı olan İyi Parti’nin desteği göze çarpıyor.
İyi Parti, Mersin’de kendi adayını çıkarırken, Millet İttifakının yapıldığı büyükşehirlerde Chp’nin İyi Parti desteği olmadan sadece İzmir ve Hatay’da seçimi kazanabileceği görüldü.
Millet İttifakı’nın yapıldığı ve Chp adaylarının desteklendiği il belediyelerinde de İyi Parti’nin katkısı, 24 Haziran oyları ile 31 Mart’taki oy farkı karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor. Chp’nin, Çanakkale, Edirne, Burdur, Yalova ve Sinop’u yeniden kazanması ve Artvin, Bilecik, Bolu ve Kırşehir’i ise Cumhur İttifakı’ndan almasında da İyi Parti önemli bir rol oynamış durumda.
Chp’nin İyi Parti ile yaptığı ittifak sayesinde kazandığı bu başarı ise, Millet İttifakı’nın Türk siyasetinde yeni bir güç merkezi haline geldiğini gösteriyor.” (15.04.2019 tarihli ‘Haberiniz.com.tr’ eski yazarlarından Fatih Ergin’in Yeniçağ gazetesindeki analiz haberi.)

Odgurmuş: Bu durumda ya da netice itibariyle Chp büyük başarı elde etmiş olmaktadır. Bu sonuca göre Belediyelerin kazanılmış olması İyi partinin bir başarısı olarak görülmeyecektir. Aksine sadece belediyelerde meydana gelen yolsuzluk, usulsüzlük ve başarısızlıkların sorumlusu Chp olmayacak. Vatandaşın gözünde Chp’ye belediye kazandıran İyi partiye de sorumluluk yükleyecektir.  Muhtemeldir ki seçmen Chp’li belediyelerin başarısızlıklarını seçim sandığında hem Chp’den hem de İyi partiden soracaktır.

İyi partililer şimdilik, kiminle ne şekilde bir ittifak yapıp bir araya geldiklerini pek idrak etmiş görünmüyorlar. Chp, Sp ve Hadep ile bir araya gelip ittifak yapmak ne kadar faydalı oldu ya da olmadı bunu zaman gösterecektir.

Monşer-Usta: Biz kiminle ve ne şekilde bir ittifak yaptığımızı gayet iyi biliyoruz. Yaptığımız bu ittifaktan da memnunuz. İlerde seçim olsa yine ittifak yaparız.

Odgurmuş: Gelelim bu günkü duruma; İyi parti bakanlık alır mı almaz mı veya İyi partiye bakanlık verirler mi vermezler mi ben onu bilemem fakat en yetkili ikinci kişi tarafından konunun dile getirilmesi durumun çok ciddi olduğunu ve piyasa yoklaması yapıldığı izlenimi veriyor. Pati yöneticisinde habersiz olma ihtimali olmayan böyle bir yoklama sonucunda ne elde ederler orası da meçhul görünüyor.
İşin garip tarafı daha önce bulundukları partiyi çeşitli şekil ve sebeplerle eleştiren bu taraftalar, içinde bulunup destekledikleri partide de daha nelerle karşılaşacaklarını, daha ne durumlar meydana geleceğini hatta ne tür içlerine sinmeyen politik manevralar yapılacağını şimdiden kestiremiyor olmalılar.

Unutulmamalıdır ki; Siyasetin tabiatında pek çok manevra alanı vardır ve bu manevra alanları her zaman onaylayacağınız manevralar olmayacaktır.

Not: “Odgurmuş” ve “Monşer-usta”’nın sözleri için sosyal medyadan faydalanılmıştır.
 

(1)- “Odgurmuş”: Kadim kitabımız Kutatgu Bilig’de “Kanaat-Akıbet” manasına gelen şahsiyet.

(2)-“Monşer-Usta”: “Batı özentisi içinde olan”, “cehaletinden rahatsız olmayan”, biraz sağcı, biraz solcu, biraz 1970’li yıllar ülkücüsü, biraz liberal, biraz Kemalist, biraz laik ve her halükarda halkını geri-sürü gören hayali bir şahsiyet

Yorumlar (0)
24°
açık
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:10
Güneş 05:45
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:46
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@