En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Sağlık Şehri’nde “kireçlenmeyi” konuştular

Sağlık Şehri 07.11.2019, 08:56

Çamlık TV ekranlarında Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Doç Dr. Mesut Sipahi’nin hazırlayıp sunduğu Sağlık Şehri programının konuğu Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda görev yapan Doç. Dr. Murat Korkmaz oldu.

Sipahi’nin sorularını yanıtlayan Korkmaz, Çamlık TV izleyicileri ile ‘kireçlenme’ konusunu paylaştı. Kireçlenmenin orta yaş ve üzeri kişilerde görülen bir sıkıntı olduğunu belirten Korkmaz, “Genellikle diz, kalça ekleminde eklemin etrafını saran kıkırdak dediğimiz bir doku vardır. Bu kıkırdak dediğimiz doku sedefsi bir yapıdır. Yaşla beraber burada sıvıda azalma olduğu zaman. Kıkırdak doku beslenemez. İlk olarak çatlaklar oluşmaya başlar. Halk arasında kıkırdak azalmam olmuş dediğimiz olay. Ve bu çatlaklar bir süre sonra yerinden ayrılır. Altından kemik doku çıkmaya başlar. Bu kemik doku ortaya çıkmaya başladığından itibaren de sonuçta halk arasında kireçlenme dediğimiz olay ortaya çıkmaya başlar” ifadelerine yer verdi.

Korkmaz, hastalığın belirtileri hakkında da bilgi vererek, “Öncelikle ağrı ile başlar. Dizde sıvı artışı ve ağrı olur. Yürüyememe, oturup kalkarken ağrı, dizlerde şişlik. Bunlar hastalığın evresine göre oluşabilecek sıkıntılar. Genellikle ilk başlangıcı egzersiz sonrası ağrılardır” şeklinde konuştu. 

Risk faktörleri hakkında da konuşan Korkmaz, “Çok yüksek oranda gözüküyor. Gittikçe yaşlanıyoruz ve bu hastalığı daha çok görmeye başladık. En büyük risk genetik. Anneden babadan bize miras olarak kalıyor. Şişmanlık, aşırı yük taşımak, bilinçsiz sportif aktiviteler en büyük risk faktörleridir” dedi.

Korkmaz, tedavi yöntemi uygularken öncelikle hastalığın derecelendirmesini yaptıklarını söyledi. Her derecenin farklı bir tedavi yöntemi olduğunu kaydeden Korkmaz, kişinin şikayetine göre hareket ettiklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@