En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Türk Ocaklarında Kerbela ile başladı

Yozgat Haberleri 08.10.2019, 19:39

2019 Güz Dönemi, Türk Ocağı Kültür Faaliyetleri Dr. Mehmet Güneş'in "Kerbela" Konulu konferansı ile başladı. Erbazlar Konağı’nda düzenlenen konferansa, ocaklı gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çamlık TV’ye açıklamalarda bulunan Türk Ocakları Yozgat Şube Başkanı Nefise Yüksel, Türk Ocakları olarak her yıl Muharrem Ayı’nda Hz. Hüseyin’i andıkları söyledi. Yüksel, Kerbela’nın önemini, sonuçlarını, nasıl başladığını gençliğe öğretmeye çalıştıklarını ifade etti. “Peygamber efendimizin torununu rahmetle anıyoruz” diyen Yüksel, şunları kaydetti; “Bugün bu programı bu konunun üstadı Türk Ocağı yönetiminde ciddi katkıları bulunan saygıdeğer hocamız Dr. Mehmet Güneş bey anlattı. Kerbela olayının öncesini gelişmesini ve sonuçlarını bizlerle paylaştı. Çok faydalı bilgiler verdi. Böyle bir günde aşureyi ağız tatlandırma olarak bilirler. Bu matem gününde ikbal savaşlarının saltana dönüşmemesi için, güzellik, sevgi ve  saygı içinde, devletimizin geleceği ve bekası için çalışmalar yapması gerektiğini Türk Ocakları Kerbela Olayı’nı anlatan konferansıyla başladı” ifadelerine yer verdi.

Yüksel, Türk Ocakları olarak bu tür konferanslara belli aralıklarla devam edeceklerini dile getirdi.  

KERBELA OLAYI NEDİR?
Hazreti Hüseyin ve ehlibeytten 72 kişinin şehit düştüğü "Kerbela olayı", İslam dünyasında asırlardır Müslümanların dinmeyen ortak acılarından biri olarak yer tutuyor.

Irak'ın Kufe kenti yakınlarındaki Kerbela Çölü'nde hicri takvime göre 10 Muharrem 61'de (10 Ekim 680) Emevi Devleti'nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan'ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu, Emevilerin 2'nci Halifesi Yezid bin Muaviye'nin, Hazreti Hüseyin'in kendisine biat etmesini istemesi nedeniyle yaşanan üzücü hadiseler, Hazreti Muhammed'i ve onun ehlibeytini seven müminleri derinden yaraladı.

Yezid tarafından Hazreti Hüseyin ve ehlibeytin şehit edilmesi, siyasi hırs ve zulümlerin asırlarca dinmeyecek sonuçlar vereceğini gösteren acı bir örnek oldu.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü"nde şehit edilmeleri nedeniyle bugün, "matem günü" olarak görülüyor.

Kerbela olayının yıl dönümü, muharrem ayının onuncu gününe denk geliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@