Çalışan anne ve çocuk

Sema YILDIRIM

Sema YILDIRIM
  • camlikgazetesi@gmail.com

Çalışan anne kimdir? Sorusunun  cevabını  vermekle  başlamak istiyorum konuya.
Çalışan anne: Bir sürü iş güç arasında evdeki sorumluluklarını   fazlasıyla  yerine getirmeye çalışan anne modelidir.  Aslında  kendini  yaşamındaki  her şeye fazlasıyla adamıştır. Yarım yamalak yapmaz hiçbir şeyi. Aile  yaşamındaki  herşeyin  güçler dengesinin rayına oturmasını, ekonomik rahatlığın olmasını sağlar. Çocuğuna  kesinlikle  farkında olmadan çok iyi eğitim verir, eğitimin ta kendisidir zaten.

Her türlü saygı duyulası annedir, çalışan anne..
Evinin hem maddi yükünü hemde çocuk büyütmenin zorluklarını yüklenmeyi göze almış kişidir. Genelde "çocuk da yaparım kariyer de" sözünün, algılanamayacak koşulların, zorlaması altındadır. Örneğin; evlere temizliğe giderek üç çocuğunu üniversitede okutmuş bir kadının ancak eli öpülür (evet var böyle kadınlar)... "çocuğunada baktın, çalıştın da hemde  daha çok zaman geçirebilirdin onunla" demek anlamsızdır. Çünkü, anne olmak; doğası itibariyle çocuğunu sevmektir, merak etmektir, özlemektir... çalışan anneyi ilgisizlikle, bencillikle suçlamak, annelik damarına basmak demektir. Şimdi gelelim çalışan annenin sorunlarına..

***

Çalışan annelerin en büyük  sorunları  şunlardır.
* Çocuğuma yeterince zaman ayıramıyorum yetersiz anneyim’’ hissi; 
Aslında çalışan anne zamanı  iyi planlayıp zamana hükmedebilirse, çalışmayan annelere oranla çocuğuyla daha iyi iletişim kurma şansına sahiptir. Zamanı  kontrol etmeye başlayan anne, hedeflerini ve önceliklerini planlayan annedir. Zamanı  iyi konrol edemeyen annede ise ; işten ve trafikten eve geç ulaşması  nedeni  ile yaşadığı  gerginlik ve yemeği zamanında hazırlayamama  telaşesinden kaynaklanan panikle olumsuz ruh hali ortaya çıkacaktır. Buna bağlı olarak ailesi ve çocuğuyla olumsuz iletişim ortaya çıkacaktır.
*Çalışan annelerin  yaptığı  hatalardan biride; annenin suçluluk duygusu ile çocuğuna veremediği zamanı çikolata ve oyuncak gibi şeylerle kapatmak istemesi. Diğer hatalardan birisi ise ‘suçluluk duygusu’ ile çocuğunu aşırı şımartma. Aslında çocuğun istediği ne oyuncak  ne de çikolatadır.  Çocuğun  tek  istediği anne ile yüz yüze birlikteliktir. 
*Çocukla çok zaman değil doyumlu zaman geçirme  önemlidir aslında: örneğin işten gelince hem yemek ev işi hemde çocukla zaman geçirebilirsiniz. İlla çocukla özel zamana gerek yok. Ama ortak bir etkinlik ; onunla sinemaya gitmek  etkinlik yapmak parka gitmek onun ruhsal açıdan doyurulmasını sağlar.

**Eğer çalışan bir anne iseniz; sadece çocuğunuza odaklanmayın. Eşinizle, arkadaşlarınızla, ailedeki diğer kişiler  ilede  baş başa zaman geçirin. Unutmayınki  kendinize  zaman ayırır, nefes alacak ortamlar bulursanız, aile ilişkileriniz  güçlenir. Çocuğunuza karşı  çok daha sabırlı ve tutarlı olabilir, ihtiyaçlarını daha rahat anlayıp karşılayabilir ve onun için çok daha iyi bir rol model olabilirsiniz.

25 Ekim 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 969 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

2 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Serap Demirtürk

Yaşadık ve gördük ki hem çalışıp hem "anne" olmak, "baba" ile güzelleşir ve bir çatı altında "aile" olmanın güzelliğiyle sağlıklı, bilinçli ve öz güven sahibi çocuklar yetiştirmek için çalışan ebeveyinlerin birbirlerini daha iyi anlaması gerekir... Çok güzel bir konuya değinmiş yazar arkadaşım... Saygı ile yazan kaleme.

Sema YILDIRIM

Teşekkür ederim Serap Hanım. Sizin yazılarınızı da beğeniyor ilgiyle takip ediyorum. Sizinde kaleminize sağlık.