Okul başarısızlığı ve çözümleri

Sema YILDIRIM

Sema YILDIRIM
  • camlikgazetesi@gmail.com

Anne baba olarak; çocuğunuzun iyi bir geleceğe sahip olması ve başarılı olması için eğitimine ve yetiştirmeye önem veriyorsunuz değil mi? İyi bir eğitim alması için iyi bir okullara göndermeye öğretmenleriyle iletişim içinde olmayada çalışıyorsunuz tabiki.. Doğrusu; iyi bir geleceğe sahip olmak için çocuğunuzun eğitimi gerçekten de önemlidir. 
Çocuğunuz bazen yada sürekli okulda çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilir ve bu durum sizi kaygılandırabilir. Daha önce okul başarısızlığının nedenlerini konuşmuştuk. Nelerdi, başarısızlığının sebepleri kısaca özetleyim.
- Anne babanın yaklaşımı ve aile ortamı
- Çocuğun duygusal ve psikolojik durumudur.
- Çocuğun okul başarısını çocuğun akademik kapasitesi ve akademik başarısına engel olan gelişimsel problemler etkileyebilir.
Çocuğun düşük zeka seviyesi, Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bunlardan bazılarıdır. Çocukta hangi akademik problemlerin olduğunu öğrenmek için uzman desteği almak ve çocuğun tedavisini yaptırmak gerekir. Çocuğunuzun okul başarısını artırmak için çocuğunuzu öncelikle anne baba olarak çocuğunuzun eğitimi için endişelenmemeniz ve derslerinde başarılı olması için onu doğru yönlendirmelisiniz. Okul başarısızlığına neden olabilecek faktörleri tespit etmek için uzman desteği almanız çok önemlidir. Bunun için okulunuzdaki öğretmeninizden, rehber öğretmeninizden veya özel danışmanlık  merkezlerinden yada çocuk gelişimcilerden yardım alarak sorununu öğrenmelisiniz. Çocuğunuzun okul başarısızlığına neden olacak bir problemi varken ona başarılı olması için baskı uygulamak çocuğunuzun psikolojini daha da kötü hale getirebilir.  
Çocuğunuza karşı anlayışlı olmalı ve sevginizi hissettirmeniz onun çözüm sürecini kolaylaştırmaya katkıda bulunacaktır. Anne baba olarak şunu aklızdan çıkarmamalısınız. ‘’Başarısızlık’’ diye bir şey yoktur. Yalnızca öğrenilecek bilgiler, cesaret gerektirecek deneyimler, keşfedilecek ortamlar vardır. Çocuğunuzu iyi tanıyarak beklenti düzeyinizi yükseltmemelisiniz. Çünkü ebeveynin yüksek beklentisi çocuğun cesaretini kırabilir. Buda çocuğunuzda başarısızlık kaygısını ortaya çıkarabilir. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmek gerekir. Çünkü her çocuğun öğrenme düzeyi farklıdır. (kapasite, öğrenme yöntemleri; altını çizerek öğrenme,okuyarak öğrenme ) vs gibi. Anne baba olarak geçmiş okul yaşantınızdaki başarılarınızı çocuğunuzun tekrarlamasını beklemek , sadece kendinizi tatmin etmeye yarar. Çocuğunuzu bu yüzden kendinizde dahil kimseyle kıyaslamamalısınız. Unutmayın; bu süreçte çocuğunuza yapacağınız en büyük yardım onu ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek, ihtiyacı olan desteği sağlamak ve cesaret vermektir.

1 Kasım 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 847 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız