Sonbaharda beslenme

Gökhan ELBAY

Gökhan ELBAY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Yaz mevsiminin etkilerini yitirmeye başladığı ve hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı bu günlerde grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık pusuda beklemekte. Bunun yanı sıra insanların kendilerine daha az özen gösterdikleri bir dönem olan sonbahar mevsiminde halsizlik, isteksizlik, depresyon gibi problemlerde sıkça karşımıza çıkıyor. Tüm bunlara ilave olarak yanlış beslenme alışkanlıklarına geri dönmemizde sonbaharda kilo almamıza ve kışın kalın paltoların arkasına saklanmamıza neden olabilir.Hastalıklardan korunmak, ruhsal durumuzu iyi tutmak ve formda kalmak her zaman olduğu gibi beslenmemize dikkat etmek suretiyle bizlerin elinde.

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenen bir kişinin soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma riskinin daha düşük olduğu bilimsel çalışmalarca gösterilmiştir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme her zaman olduğu gibi sonbaharda da en önemli kuraldır. 

Hastalıklardan korunmanın en kolay yolu vitamin ve mineralleri ihtiyacımıza uygun miktarda almaktır. Vücudumuz için gerekli olan bu besin öğelerini doğal besinlerden karşılamalıyız.

Hekim kontrolü olmaksızın vitamin ve mineral preparatları kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kansızlık, şiddetli baş ağrısı, sinirlilik, saç dökülmesi ve bulantı gibi birçok yan etki görülebilir.

Antioksidanlar vücuttaki bazı enzimleri çoğaltarak bağışıklık sistemimiz üzerinde pozitif etki yapan maddelerdir. A, C ve E vitaminleri, çinko ve magnezyum gibi mineraller, Omega- 3 yağ asidi antioksidan etkiye sahip olduğundan, sonbaharda vücuda daha çok alınması gereken bileşenlerdir.

Sonbaharda ayrı bir önem kazanan bağışıklık sistemini güçlendirmede probiyotik besinlerin büyük desteği vardır. Günlük besin düzeninize probiyotik yoğurt veya kefiri; süt veya yoğurt yerine koyabilir, bu besinlerin olumlu etkilerinden yaralanabilirsiniz.

Sonuç olarak hastalıklardan koruyucu olan bileşenleri besinlerden doğal olarak almak önemlidir. Bu nedenle 4 besin grubu olan et, süt, tahıl, sebze ve meyve gruplarını yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek, özellikle sebze ve meyve tüketimimizi günlük en az 5 porsiyonda tutmak, sofralarımızda her renkten sebze ve meyveye yer vermek bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir.

SONBAHARDA İYİ BİR PSİKOLOJİ İÇİN

Mutluluk verici besinlere beslenme planımızda sağlıklı miktarlarda yer vermek sonbahar hüznünü yenmeye yardımcı olur.

Sonbaharda artan depresyon eğilimini ve stresi kontrol altına almak için özellikle B grubu vitaminlerinden zengin beslenmekte fayda var; tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri gibi.

C vitamininden zengin sebze ve meyvelerde stresi yenmede oldukça etkilidir. Kuşburnu, maydanoz, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, çilek, limon, portakal, greyfurt gibi sebze ve meyveler c vitamini zenginidir.

Omega- 3 ten zengin ceviz, keten tohumu, balık vb. yiyecekler ile magnezyumdan zengin badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllarında günlük beslenme planı içinde yer alması depresyona karşı koruyucu olacaktır.

FORMUMUZU 

KORUMAK İÇİN

3 ana ve 3 ara öğünden oluşan, az ve sık yemeye dayanan beslenme planları sonbaharda da geçerli olmalıdır. Bu tarz bir beslenme planı mevsimsel değişikliklerden dolayı ortaya çıkan tatlı krizlerini önlemeye de yardımcı olacaktır.

Tatlı krizlerine yenildiğinizde tükettiğiniz tatlılar size yeni bir tatlı isteği olarak dönecektir bunu unutmayın.

Posadan zengin, tok tutan ve bağırsak hareketlerinizi düzenleyen tam taneli tahıllı ekmekler, çiğ sebze ve meyveler, kuru baklagiller gibi yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin.

Yaz mevsiminde kazanmış olduğunuz su içme alışkanlığınızı havalar soğumuş olsa da devam ettirmeye çalışın. Günlük 8- 15 bardak su tüketimini sağlayın.

Havaların soğuması, kapalı havaların artması ve sonbaharın habercisi olan yağmurların başlamasını bahane etmeden yürüyüşlerinize devam edin. 2- 3 gün sonunda bunun artık bir alışkanlık haline gelmeye başladığını göreceksiniz.

Spor ile lifli besinlerin tüketimlerinin azalması ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak kabızlık problemleri kendini gösterebilir. Bu nedenle lifli besinleri ve sporu hayatınızdan çıkarmayın.

9 Kasım 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 877 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız