Çocuğunuza, asla bunları demeyin!

Sema YILDIRIM

Sema YILDIRIM
  • camlikgazetesi@gmail.com


Sözümü dinlemezsen, doktor sana iğne yapar. Yaramazlık yaparsan polisler seni götürür. Beni üzersen hastalanır ölürüm. Yemeğini yemezsen giderim başka anne gelir” sözleri gibi.. Çünkü anne babalar için gerçek olmayan ve anlamsız olan bir şey çocuk için çok gerçek ve korkutucu gelebilir. Dolayısıyla en yakınından duyduğu bu tür sözler çocuğun kaygı ve korku düzeyini olumsuz etkiler.
Kaygılar Çocukluk Döneminde Şekillenir
Kişilik gelişimi çocukluk yıllarında başlar. Bu dönemde çocuk kendini ve çevresini tanımaya ve anlamlandırmaya çalışır. Bu süreç çerisinde çevresel koşullar, arkadaşlık ilişkileri de, çocuğun kaygı düzeyini şekillendirir. Her çocuk belli yaş döneminde değişik ve benzer kaygılar yaşayabilir. Bunlar çok normaldir. Ancak anne babanın olumlu veya olumsuz tutumu bu kaygıları da etkilemektedir.
Çocukların Yaşlarına Göre Yaşadığı Kaygılar
Çocukların yaşlarına göre yaşadığı kaygılar şunlardır: Yenidoğan ve üç, dört yaşına kadar olan sürede çocuğun en büyük kaygısı anneden ayrılmadır. Eğer bebek anneyle yeterli doyum sağlayamazsa, anneye aşırı bağımlı kişilik geliştirebilir. Çocuğun anne babası arasında olan ilişkisinde stres varsa bu dönemde, ileriki yıllarda da arkadaşlık ilişkilerinde kendine güvenleri azdır ve insanlara güvenmekte güçlük çekerler. Üç, dört yaşında gürültülü ortamlar, yabancı ile karşılaşma kaygısı, hayvanlar hayali canavarlar, öcüler, ani mekan değişikliği, karanlık tabiki yine anneden ayrılma kaygısı vardır.  Bu yaş sonrasında; aileye yeni bir kardeş gelmesi, kendinin artık sevilmeyeceği düşüncesi kaygısı, kötü masal kahramanları, gök gürültüsü ve geceleri yalnız kalma. Anaokul ve ilkokul döneminde; arkadaşlık ilişkileri yani arkadaş edinememe, arkadaşları tarafından dışlanma, başarılı olamama kaygısı..gibi.
Kaygılı Çocukların Ailelerine Öneriler
Çocuğunuza endişe etmenin kötü bir şey olmadığını söyleyin.  Çocuğun “Bende bir sorun mu? var” diye düşünmesi bile yeterince zor bir duygudur. Hemen hemen her çocuk kaygı duymaktan kaygı duyar.  Çocuğa endişe etmenin tamamen normal olduğunu ve herkesin zaman zaman bunu yaşadığını söyleyin. Çocuğunuzu gözlemleyin ve yapamayacağı şeyleri ondan beklemeyin. Yapamadığı sorumlulukları vermeyin. Yapmayınca da bağırmayın. Çocukların zaman zaman hayatlarında olan bazı değişiklikler onları kaygılandırabilir. Bunlar: Okula başlama, derslerde başarılı, olamama, arkadaşlık ilişkileri, yeni doğan kardeş gibi. Kaygılandığı an derin nefes alıp vermesi onu rahatlatacaktır. Çocuğunuzun yanında olmasını onu anladığınızı göstermeniz kaygı duygusu ile başa çıkabilmesine yardımcı olur.
Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

20 Kasım 2018 Salı tarihinde eklendi ve 699 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız