Mükemmel Anneler

Sema YILDIRIM

Sema YILDIRIM
  • camlikgazetesi@gmail.com

Sosyal medya hesapları; sunum, düzen, moda, kıyafet sayfaları, sevgili, nişanlılık, evlilik dönemini konu alanblogsayfaları, çocukla etkinlik sayfaları vs.

Geçenlerde internette gezinirken, bir taraftanda acaba bu hafta ;’’hangi konu üzerinde yazsam?’diye düşünüyordum. Doğrusu takip ettiğim sayfalar ve danışanlarımdan gelen ortak sorular, komşuluk, arkadaşlık ilişkilerim ne yazacağım hakkında bana fikir sunuyordu.Ortak tek sorun ‘’Mükemmel anne olmalıyım’’ hissi. Evet evetmükemmel şekilde hazırlanmış sofralar, tertemiz evler, halı örtüsü, ürün reklamı yapan bireysel hesaplar, mutfak düzeni sayfaları , aşk, blogsayfalarıkısaca mükemmelcilik oynayan sayfalar, mükemmel anneci, eş sayfaları.. Bu sayfalar kişide ‘’ benim neyim eksik ben neden yapamıyormuşum’’vs gibi düşünceleri ortaya çıkarıyor. Yani yetersiz annelik hissi..  Yanlış duymadınız bu tür sayfaları takip ettikçe, bu tür kişilerle görüştükçe sizde mükemmel anne sendromuna yakalanmaya hazır bir adaysınız.

Nedir?bu mükemmel anne sendromu;

Çalışkan, titiz, mükemmeliyetçi, kaygı düzeyi yüksek ve hırslı annelerin mükemmel bir anne olma ve her şeyi eksiksiz  bir şekilde yapmaya çalışan anne tipidir mükemmel annelik.  Böyle tip annelerin kendileri mükemmel olduğu gibi çocuklarıda, aileleride, mükemmel olmak zorundaymış hissi ile yaşarlar. Evleri hep temizdir. Sanki çocuk yoktur evde,  kırıntı oyuncak hiçbir şey bulamazsınız. Eşide dört dörtlük olmalıdır. İşten eve gelince, hemen üst değiştirilmeli, eşofmanlar giyinmeli, eller yıkanmalı ve sofraya zamanında oturmalıdır. Dünyanın en çekilmez şeyidir bu his. Hemen hemen her anne yaşar, yaşatır. Hayatı yaşanılmaz hale getirir‘’ayağını kaldır orası kalmış, bu odanın hali ne, toplasana şuraları biraz, bak benim canım çıktı vs gibi sözleri vardır hep. Böyle dört dörtlük ortamda, birde çocuk yetiştiğini düşünün. Ne kadar mutludur acaba?

Mükemmel anne olmaya çalışmak

Böyle olmak, kişilerin kendilerine yaptığı en büyük haksızlıktır. Her annenin çocuk gelişimiyle ilgili her şeyi bilmesi beklenemez. Annenin annelik rolünü yerine getirmesiyle ilgili kendine duyduğu güven önemlidir ve çocuğu ile iletişiminide etkiler. Annelik rolüne güvenmeyen kişiler ya sık sık çocuğa bakma ve eğitme biçimlerini değiştirirler ya da hiçbir esneklik göstermeden çocuğuna eğitim verirler. Bu tür tutumlar çocuklarda güvensizliğe neden olur. Birçok kişi ideal ve mükemmel anne olmak için bazı yollara başvurur ve bu durum zaman zaman doğallığın yitirilmesine sebep olabilir.  Bunlardan bazıları: İnternetten yapılan araştırmalar, çocuk eğitimi için okunan kitaplar vb pek çok araştırma gibi Okumak, araştırmak, fikir almak tabii ki yanlış değildir ama önemli olan anne olarak doğal olabilmektir.

Ya şimdiki nesil?

Yaşlı kişilerden genelde ‘’  neden şimdiki çocuklar böyle’’ sözlerini duyuyorum. Cevabı apaçık ortada eskiden özgürlük vardı, çocuk akşama kadar oynardı, en büyük eğlence sokaklarda oynamaktı. Sokakta oynamak diye bir kavram vardı yani. Sunum tabakaları, yoktu herkes bir arada otururdu sofraya. Maalesef şimdiki çocuklar eski çocuklar kadar şanslı değiller. Toprakla oynamayı,ağaca çıkmayı, meyveyi dalından beklemeyi ve daha nice güzelliği yaşayamadan, görmeden büyüyorlar. Önemli olan ne biliyormusunuz? Şartlar, zaman , ortam, mekan ne olursa olsun hayıflanmadan, gününü kendi ailene, çocuğuna göre yaşayabilmek. Şükür diyebilmek. Unutmayın; mükemmel anne yoktur. Bütün mükemmelliyetçiliğini kendine ailesine harcayan anne vardır. Ve unutmayınki ; güçlü anneler mükemmel anneleri döver. (espri)  Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

22 Kasım 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 1295 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız