Şerden uzak hayra yakın

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Siyaset günümüz dünyasının en büyüleyici özelliğidir. Özellikle seçim dönemlerindesiyasetçiler ve halk bu büyünün etkisinde kalırlar. Büyü birilerinin lehine kimilerinin aleyhine işler.

Ülkemizde siyasetçi olmak nitelikli olmayı gerektirmez. Kolunuzdan tutarsa birileri kendinizi hop diye buluverirsiniz siyaset içinde. Siyasete ilgisi olmayan bilgisi de bulunmayan siyasetçiler olduğu gibi, siyaset merdivenini nefes nefese çıkan siyasetçilerde var elbet. Mensubu olduğu partide teşkilatın her türlü kademesinde görev alıp tabandan tavana ulaşmış siyasetçilere de rastlamak mümkün. Halk iseya memnunya şikayetçi. Ya sindirilmiş ya kandırılmış. Ya olan bitenin farkında ama suskun ya da son ses bağırmakta,sesini duyurabilirse ne ala!

Yaklaşan yerel seçimlere hazırlanan siyasi partiler çok siyasiler bugünlerde. Eee haklılar da. Ağızda çiğnenmeyen yemek mideye oturur. Amaç doğru adaylarla zengin bir Türkiye menüsü oluşturmak,sonra parti olarak afiyetle yemek. Bu sofranın asıl mimarı halk olsa da payına düşen sadece seyredalmak…

Siyasetimeşhur yemeğimiz Testi Kebabına benzetelim isterseniz. Yerel seçim testimizde leziz siyaset kebabı hazırlanıyor. Bu testiyi kim kıracak?Kebabı kim yiyecek?Yozgat halkı kendisine sunulan başkan adayına daha açık ifadeyle dayatılan başkan adayına bu kebabı verecek. Hoşuna gitse de gitmese de partisininlideri ve teşkilatının kendisine sunduğu başkan adayına siyaset testisindeki testi kebabını yedirecek.

Şimdi bu Testi Kebabını hangi başkan adayınave neye göre yedirmeli halk?

Ne olursa olsun, kim olursa olsun ama benim partim olsun şeklinde düşünerek mi?

Yok abi parti bir kenarda dursun bu adam kesin ilime, ilçeme faydalı olur, çalışır, halkın başkanı olur şeklinde düşünerek mi?

Adayın parasına puluna, kariyer, eğitim, soyuna boyuna göre mi neye göre yedirsin kebabı?

Tok olduğu halde daha çok yemek isteyene mi yedirmeli yoksa?

Hayır hayır, öyle bir tercih yapmalı ki halk kebap hep kendisinin olmalı.Koltukadamı değil, halkın adamını seçmeli. Testi kebabı mutlaka hizmete dönüşmeli!

Ankara ne derse ilimizde ilçemizde o olmamalı artık. Ankara’nın tuzu kuru ekmeği yağlı ballı! Yozgat bizim!Neylerse yine Yozgatlı eyler!

Siyasi partiler arasındaki fikir ve aday farklılığını anlamak mümkün. Fakat aynı siyasi parti içinde milletvekillerinin farklı adayının olması nasıl izah edilir? Siyasi yarışın partiler arası değil parti içinden başlıyor olması Yozgat ve ilçelerindeki seçim sürecinin çok masum geçmeyeceğini gösteriyor. Partiler arası yarışın da dozunun ayarlanması ve çirkin davranışa dönüştürülmemesi gerekiyor.

Siyaset insanların birkaç günlük açlıklarını giderdikleri yer değildir. Bir ülkenin geleceğinin belirlendiği, toplumun huzur ve refahının temin edildiği, adaletin ve güvenliğin sağlandığı, ekonomik, sosyal, kültürel vb. alanlarda dünya üzerinde kendini kanıtladığı bir fırsat alanıdır siyaset. Bu nedenle her seçimde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de doğru tercihler yapılmalı. Yozgat’ın uzaktan kumandayla idare edilemeyeceği aleme ibret edilmeli. Yerel yönetimleri bir binanın temeli gibi düşünebiliriz. Yerel bölgeler iyiidare edilmediği ve gereken hizmeti görmediği takdirde temeli zayıf olan ülkenin idaresi de yetersiz kalacaktır.

Malumunuz üzere Yozgat halkı Yozgat’ın sorumluluğunu Ak Partiden ikiMHP ve CHP’den birer vekile vererek partiler arasında sorumluluk paylaşımı yaptı. Vekil çeşitliliğinin vekiller arasında Yozgat’a hizmet etme yarışınadöneceği umudunu taşıyorum. Yozgatlılar bir önceki yerel seçimlerdeki tablonunda 31 Mart’ta değişeceği görüşündeler. Siyasi manevralar sonucu ne kadar etkileyecek hep birlikte göreceğiz. Ak Parti özellikle MHP kökenli adaylarla bir önceki seçimde elde ettiği 13 ‘ü koruyacak mı? MHP seçmeni ittifak seyahatinden yuvasına dönecek mi? CHP yıllar sonra milletvekili çıkarabilme başarısını yerel seçime taşıyacak mı? Evdeki hesap çarşıya uyacak mı?Bütün bu soruların yanı sıra en çok merak edilen ise kim seçilirse seçilsin Yozgat’ın yıldızı parlayacak mı? Külliye (Fuat Oktay), meclis(Yozgat vekilleri) ve yerel yönetim üçlüsü güneş olup Yozgat’a doğacak mı?

***

Demirel Ağar’a erkan Mumcu’yu yanına al, partinin ismini değiştir aha altını çiziyorum, tek başınıza iktidardasınız, der.

Ağar söyleneni yapar, fakat televizyonda Demirel-Baykal görüşmesini görür. Soluğu Demirel’in yanında alır. Hani DP’yi destekliyordunuz diye sorar. Demirel “kesin söz verdim mi?” Ağar: “Hem de altını çizerek söylediniz.”  Demirel her zaman ki edasıyla “Demek DP’nin altını çizmiştim. İyi o zaman şimdi de üstünü çiziyorum.”

***

Yozgat, üstünü çizmeyecek siyasetçilerle ilerleyebilecektir. Yozgat halkı, duruşu net, çizgisi flu olmayan siyasetçileri cımbızla seçebilecek niteliktedir.Yozgat’ta partiler ve adaylar telaşlı ve sabırsız; halk heyecanlı ve meraklı. 31 Mart’ta sonuçlar şerden uzak,hayrımıza olsun inşallah!

 

 

28 Kasım 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1321 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız