Yıldıza Rütbe Sorulmaz Dediler; Sordum...

Furkan ÜNAL

Furkan ÜNAL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Oto-Nabız olarak Yozgat Oto Style ekibiyle beraberiz ve bu hafta bir yıldıza rütbe soruyorum. Doğru tahmin; elbette bir Mercedes. 2. dünya savaşından sonra mercedesin tasarladığı ilk şase olan 1976 model Mercedes w115 200 kasayı inceleme fırsatını elde ettim. Oto Style bünyesinde bulunan bu otomobilin Mercedes'i o yıllardaki durgunluktan kurtarıp sektöre ivme kazandıran ve günümüze kadar gelmesine vesile olan w115 kasa kodlu otomobil olduğunu biliyorum. Otomobili incelemeye geçmeden önce ön cam sileceklerinden bahsetmek istiyorum zira benim gibi bir çok kişiyi çocukluğuna götüren meşhur Mercedes'in ''V'' sileceklerine gözüm çarptı otomobili görür görmez. İkinci olarak ise kromaj detaylar göze çarpar vaziyette. Klasik otomobillerde sıkça rastladığımız ve bu otomobilde de belirgin şekilde kullanılmış bir detay...

Yozgat Oto Style otomobili kapalı alanda sergiliyorlar. Hafta sonları çıkarıp kullandıklarını söylediler. Fabrika verilerine göre 288.785 adet üretilen bu araç döneminin hatta şimdiki dönemin bile asla üvey evladı olmamıştır. Restorasyon aşamasında fazlaca emek sarf edildiği kanısındayım. Teyp ve ses sistemi ise şöyle; ilk bakışta orjinal eski kasetli teybinin üzerinde halen takılı olduğunu düşünüyorsunuz ama biraz incelendiği takdirde eski görünümlü güncel bir teyp ve ses sistemi takılmış olduğunu fark ediyorsunuz; bu ayrıntı hoşuma giden bazı detaylardan oldu.  Orta konsol sağlam ve güncel bir şekilde yerini almış. 2litre hacminde orjinal fabrika çıkışlı 95hps gücünde bir otomobil. Standart olarak 4disk fren ile geliyor. Ağır bir kasaya sahip olduğu ve 4 ileri şanzıman olduğu için hantal bir otomobil olduğu düşünülsede; bence 4 ileri vites olan otomobillerde vites geçiş aralıkları uzun olduğu için kısa mesafe sürüşlerinde performansını bir nebze olsun iyi etkilediğini düşünüyorum. Yinede uzun yol aracı olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Zamanın olmadığı tüm zamanların birleştiği bir gelenek olan Mercedes her dönem farkını koruyan bir marka oldu. Fazla söze ne hacet. Otomobilin göze çarpanlarını kısaca burdan aktarmaya çalıştım, gidip yerinde görmenizi de tavsiye ediyorum. Nostaljik mercedeslere sahip olmak isteyenlere bir naçizane tavisiyem ise; ''Bel kırma'' denilen yani arka aksdan sonraki aracın kuyruğundaki metal yorgunluğundan ötürü olan kuyruk düşmesine (arkasının aşağı doğru eğilmesi) dikkat edilmesi.

instagram.com/otonabiz

otonabiz@hotmail.com

28 Kasım 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 858 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız