Vali bey

Metin YAZAREL

Metin YAZAREL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Valiler, merkezi idarenin yerelde ki devleti temsil eden temsilcileri. Yerel ile merkezi yönetim arasında ki mülki idare reisleri. Atanmış olmalarına rağmen vilayetlerin en yetkili karar merciîleri.
02 Kasım Pazar günü Hollanda Yozgat’lılar Federasyonun tertiplediği bir şölene, yeni atanan Yozgat valisi sayın Kadir Çakır da katıldı. Sayın vali toplantıda yaptığı konuşmada, bana Yozgat’a alışıtınızmı diye sormayın, ben Yozgat’a gelmeden, makama girmeden Yozgat’a alışıktım dedi. Aynı yörenin havasını soluyan, aynı toprağın gıdasından beslenen, Kırşehir’in Mucur ilçesinden bir hemşehriniz ve bölgemizin insanı olarak’ta Yozgat’tı tanıdığını anlattı. O münasebetle ayağımın tozuyla davetinize icabet ettim dedi.
Ben vali beyin aynı yörenin insanı olmasını, bölgenin sıkıntılarını bilen ve yaşayan bir mülki amire sahip olunması bakımından çok önemli buluyorum. Yine vilayet olarak geri kalmışlığı, gelir dağılımı ve hizmet alımında ki dengesizliği, işsizliği, göç vermeyi, yokluğu, yoksulluğu, çaresizliği çok iyi bilen bir valiye sahip olunmasını Yozgat için bir şans olarak görüyorum. Çünkü acıyı çeken, çaresizliği yaşayan biliyor. Evet bu manada kendi zaviyemden bakınca, sayın vali Çakır’ı Yozgat’ın makûs kaderinin değiştirilmesine katkı sağlayacak en yetkili bir amir olduğunun farkına varılıp, kendisinin çok iyi değerlendirilmesini tavsiye ediyorum. 
Sonuç olarak dilek ve temeninin ötesinde Yozgat’lı hemşehrilerimden vali beyle birlikte uyum ve koordine  içerisinde ele-ele vererek, Yozgat’ın makûs kader ve yazgısını güzelleştirelim istiyorum. Yozgat’ın sosyal, kültürel ve ekonomik alanda refah seviyesi yüksek, göç veren değil, göç alan bir vilayet olmasını istiyorum. Çok şey istemiyorum..! Memleketim Yozgat’ın üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamasını, işsizlik ve istihdam açığını kapatmasını, yaşanabilir bir metopol olmasını istiyorum.

5 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 740 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız