Keyfi irade, seyri idare: Vosvos (The Beetle)

Furkan ÜNAL

Furkan ÜNAL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bu hafta Oto-Nabız'ın tatlı mı tatlı bir konuğu var; her kesimin ekseriyetle çok sevdiği, yollarda görünce yüzlerde tebessüm oluşturan bir konuk. Ben de bu konuğu ağırlamaktan ve burda bahsetmekten inanın çok mutluyum. Vosvosunu inceleme imkanını bizlere sunan ve otomobilin sahibi Behçet Korkmazyiğit Ağabeyime sonsuz teşekkürler...Halk arasında ''tosbağa,tosbik'' olarak bilinen, her biri de anlamlı bazen komik birer isme sahip olan rengarenk otomobiller...Tam adıyla Volkswagen The Beetle...1938'de halka sunulup halen günümüzde(2018) modern hali ile üretilmeye devam eden efsaneleşmiş bir proje. Aynı zamanda dünyanın en çok satan otomobili.-Adolf Hitler'in talimatıyla üretiliyor ve dünyada özgürlüğün sembolü haline geliyor- Düşünüldüğünde Adolf Hitler gibi keskin kararlı bir siyasetçinin talimatıyla üretilmesine rağmen incelediğim kadarıyla çok yumuşak hatlı bir otomobil olduğunu gördüm. Bir çok otomobil devi, günümüzde markalarını agresif bir görünüşe sokmak için çaba sarf ediyorken, yeni vosvosun bile halen hatları çok yumuşak ve naif görünüşlü...Bildiğiniz gibi sağ dikiz aynası fabrika çıkışlı olarak koyulmadı ama opsiyon olarak ayrı bir ücret ile alınabiliyordu. Bizim yerli murat 124 lerde ve benzeri önceki dönemlerde orta sınıf halkın binebileceği otomobillerde sağ ayna opsiyon olarak sonradan eklenebiliyordu. İncelemeye gelecek olursak iç trim detayları, kontrol düğmeleri çok çok hoş, debriyaj ve fren pedalları ileri doğru itilerek kullanılıyor. Farları yakmak için ilgili kolu itiyorsunuz, dörtlü flaşörleri yakmak için ilgili kolu çekiyorsunuz...Özellikle de motoru arkada olduğundan dolayı(ortadan motorlu otomobillerde de böyle) motor soğutma kanalı arkada yer alıyor. Bavulunuzu,eşyalarınızı arabanın önünde taşıyorsunuz. Biner binmez direkt bir yeşilçam şarkısı açası geliyor insanın içinden...Süspansiyon sistemi ise bayağı yumuşak. Hava soğutmalı sisteme sahip olmasından dolayı antifriz yada su ile soğutma kanalları bulunmuyor. Zaten nefes alan otomobil olarak lügata geçmiş bir otomobil. Merak edenler için vosvoslara lpg takılabiliyor fakat çok çok zararlı bir uygulama olduğu için tercih edilmiyor.

Gelin birde otomobilin sahibinden dinleyelim;

Tatlı Konuğumuzun Sahibi Behçet Korkmazyiğit Anlatıyor:

''1971 Düz cam vosvos ile hikayem çok değerli kardeşim olan Ömer kardeşimle başladı, Yozgat'ta ilk defa vosvos'a binen kişilerdendir, onun aracını alıp konvoylara katılmak ile başlayan bu tutkum sonrasında çeşitli organizasyonlarda düğünlerde başrol otomobili olarak kullanmayla devam eden bir serüven haline geldi...Oğlum ve eşim de bu otomobili çok seviyorlardı. İçimde hep bir vosvos hayali büyüyordu. Aslen T2 minibüsünü almayı çok istedim ama fiyatları el yakıyordu, ben de web sitelerde satılık ilanlara bakıyorken bu fıstık ile karşılaştım ve favori olarak kaydetmiştim. Biraz bekleme dönemi oldu o süre zarfında da otomobilin sahibi ile sürekli irtibat halindeydik. Fiyatı düşünce de çok değer verdiğim arkadaşlarım Osman ve Baki ile otobüs biletlerini alıp yola düştük...İstanbul'a otomobili görmeye gittik fakat ilandaki halinden farklıydı; sahibi; otomobilin üzerindeki tüm aksesuarları sökmüş, bir arızadan bahsediyordu. İstanbulda'ki arkadaşım da bize katıldı bir sanayiye gittik ve usta motor sesini  dinlemeye başladı. 4 pistondan 1 tanesinin aktif olmadığını söyledi. 3-6bin lira arası bir masraftan bahsedince bizde bu masrafı araç sahibinin satış fiyatından düşmek istedik kabul etti. Bir takım eksikleri de vardı onlarıda yaptırıp sahibine parayı verdim sonunda helalleştik. 12 saat süren bol maceralı bir yolculuk yaşadık. Kah yola devam etmekte tereddüt ettik, kah çekiciyle karşılaştık, otomobilimi memleketim Yozgat'a getirince motorunu söktürüp kargoyla İstanbul'daki ustamıza yolladım sıfır halde geri geldi. O süreçte ise elektrik işleri gibi detayalarını Yozgat sanayisinde yaptırdım sorunsuz bir hale geldi. Yozgatta ki kış şartlarının çetin olmasından dolayı şuanda otomobilimi kapalı garaja koydum. Heyecanla yaz aylarının gelmesini bekliyorum...Daha anlatılacak çok hikayesi var...'' Diyerek bahsetti.

Ben test ederkende, incelerkende, yazıya dökerkende inanın çok keyif aldım. instagram.com/otonabiz adresimden daha önce bu otomobilin küçük bir fragmanını yayınlamıştım, ordan takip edebilir, otonabiz@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Haftaya her zamanki gibi çarşamba gününde Oto-Nabızda sizleri yeni testler,incelemeler,otomobil sohbetleri ve yeni konuklarım ile bekliyor olacağım.

12 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 925 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız