Kış aylarında beslenme

Gökhan ELBAY

Gökhan ELBAY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Yozgat’ımıza kışın gelmesiyle soğuk havalar, vücudumuzun bağışıklı sistemini zayıflatarak vücut direncinizi düşürür. Bu aylarda özellikle bağışıklık sisteminizi güçlendirme yönünde beslenmemizi düzenleyip, fiziksel aktivitemizi eksik etmemeliyiz.
Bu mevsimde özellikle A,C,E vitaminleri ve Selenyum, Çinko ,Bakır gibi mineraller, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tercih etmenin enfeksiyonlardan korunmada etkilidir.
Sebze ve meyve tüketimini artırın.
Turunçgiller, kivi, yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, kuşburnu, antioksidan bir vitamin olan C vitamini açısından zengin besinlerdir bu dönemde alımları artırılmalıdır. Kayısı, mandalina, portakal havuç, maydanoz, ıspanak bir diğer antioksidan olan A vitamini bakımından zengindir. Kayısı kurusu kolay taşınabilir bir meyvedir ve ara öğün için iyi bir seçenektir. Yeşil yapraklı sebzeler ise E vitamini açısından zengin kaynaklardır.
Fındık, ceviz, badem antioksidan vitamin ve mineraller içerir.
E vitaminin ve çinko mineralinin en zengin kaynaklarından biri sert kabuklu meyvelerdir. Ara öğünlerde tüketilebilecek iyi seçeneklerdir. Buna ek olarak ceviz de bulunan omega-3 yağ asitleri enfeksiyonlardan korunmada etkilidir.
Bitki çayları enfeksiyonlara karşı direnci artırır.
Ihlamur, kuşburnu, limonlu yeşil çay, ahududu, ekinezya çaylarının antioksidan etkisinden yararlanarak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca  zencefil, zerdeçal, kekik ve karabiberi yemeklerinize, muhakkak eklemelisiniz.
Kuru ve soğuk hava su içme isteğini azaltabilir ancak hissedilmese bile vücuttan su kaybı gerçekleşir. Su tüketimine yaz aylarındaki kadar önem verip her gün 2- 2,5 lt su tüketelim.
Süt, yoğurt, kefir bağışıklık sistemini güçlendirir.
Süt grubu A vitamini açısından zengindir. Bunun yanında  probiyotik içeriği zengin yoğurt ve kefir sindirim sistemindeki florayı güçlendirerek enfeksiyon oluşumunu engellerler.
Omega 3 kaynağı balık, keten tohumu ceviz  bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde gerekli. 
Yeterli ve dengeli  beslenmenin sağlanabilmesi için haftada 1-2  kez balık tüketilmelidir.Ama tabiî ki kızartmak yerine buğuluma yöntemi ile hazırlanmalıdır. Ara öğünlerde yoğurdun içine karıştırarak tüketeceğiniz keten tohumu enfeksiyonlardan korunmak için iyi bir seçenek olacaktır.
Kış aylarında hareketli olmak çok çok önemli
Havaların soğuması hareketsiz bir yaşama davetiye çıkarıyor ve sonucunda kış aylarında alınan kilolar da kaçınılmaz oluyor. Günlük yaşamdaki hareketimizi artırmak da elimizde. Asansör kullanmayıp merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmekte faydalı olacaktır.
Yeterli ve düzenli uyku
Yeterli uyku alınmadığında veya mevsimin getirdiği yorgunluk ve halsizlik sebebiyle konsantrasyon ve performans düşüklüğü gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlarda genellikle enerjiyi yiyeceklerle karşılama ihtiyacı duyulur ve özellikle karbonhidrattan zengin yiyecekler tüketilir ve yine dengeli beslenemeyen vücudun bağışıklık sistemi düşer. Bundan dolayı düzenli ve yeterli uyku aralığı çok önemlidir.

14 Aralık 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 912 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız