Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kuralları

Sema YILDIRIM

Sema YILDIRIM
  • camlikgazetesi@gmail.com

Çocukları yedirmek, içirmek, büyütmek her anne babanın temel görevidir. Onları çevreye karşı korumakta yine biz ebeveynlerin görevidir. Ama bir gerçek var ki çocuklarımızın kendilerini de çevreye karşı korumaları ve savunmaları gerekir. Bunun için öğrenmesi gereken temel güvenlik kuralları vardır. Üç yaşından sonra yavaş yavaş öğrenmeleri iyi olacaktır. Peki nedir bu kurallar;

Bilgili bir çocuğum:

-Kendi adımı, annemin adını, babamın adını bilirim. Telefon numaralarımızla adresimizi de bilirim! Çocuk herhangi bir kayıp durumunda, bunları bilirse bulunması daha kolay olacaktır. Gerekirse bunlar bir kağıda yazılmalı, çocuk üzerinde taşımalı.

-Tanımadığım kişilerden şeker, hediye, oyuncak almam! Çocuklarda 0-6 yaşına kadar beyinlerinin kara kutusu/ şuuraltı oturmadığı için iyi kötü ayırımı yapamaz. Dolayısıyla herkesi annesi/ babası gibi zanneder. Yabancı kavramı oturmamıştır tam olarak, birde sabır-ı irade tam oluşmadığı için kendine verilen hediyeye dayanamayabilir. Ama önceden bilmesi iyi olur

-Ailemden izinsiz arabalara binmem! Özellikle araba meraklısı erkek çocukları bu konuda çok hassalar ve arabayı görür görmez kimin demeden binebiliyorlar.

Cesurum, istemediğim bir şeye” hayır” diyebilirim:

-İstemediğim şeylere hemen “Hayır” derim! Yabancı biri bana dokunursa, buna izin vermem. Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem de, “Hayır bana dokunma!” derim. Bu, benim en doğal hakkım! Sesim, alarmımdır benim. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım. Çekinmem!

-Başkalarıyla konuştuklarımı aileme söylerim! Kesinlikle çocuklar anne ve baba ile arkadaş gibi sohbet etmelidir. Ailede bu konuya hassas davranmalı ve çocuğun söylediği birşeye karşı hemen olumsuz tavır sergilememeli. Başkaları ile çocuğunun arasında kesinlikle sır gibi şeylerin olmayacağına dikkat çekmelidir.

-Korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim! Bu gibi durumlarda tedirgin olmamalı hemen büyük birinden yardım istemesi sağlanmalıdır.

Dürüstüm, ne olursa olsun ailemden saklamam:

-Büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden önce aileme haber veririm. Kötü kişilerin çocukları kandırma yöntemlerinden bir tanesi de onların merhametlik duygusunu kullanmaları

-Bir yere gitmeden önce aileme sorarım! Çocuklara biryere giderken kesinlikle büyüklerinden izin alarak gitmesi öğretilmeli ve izinsiz giderse haberleri olmadığı için güvende olmayacakları açıklanmalı

Tedirginsem hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!

Su birikintisi, kuyu, havuz, nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!

Bu gibi yerlerin tehlikeli olacağı yine açıklanmalı.

Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!

Çocuklarımızı ne kadar korusak onlara müdahale etsekte her zaman yanlarında olamayacağınız açık. Bu yüzden hem bu bilgileri öğretmeli, hemde yaşayarak tecrübe etmelerine olanak sağlamalıyız.

19 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1025 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız