ÖTV İndiriminde son viraj

Furkan ÜNAL

Furkan ÜNAL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Yine bugün günlerden çarşamba; Oto-Nabız otomotiv sektörünün nabzını tutmaya son hızıyla devam ediyor. Bildiğiniz gibi 1 Kasım tarihinde bakanlık tarafından duyurulan ve 6 başlıkta toplanan düzenlemelerin içinde şüphesiz ki Türkiye ekonomisinde büyük yer tutan Otomotiv sektörüne de bir takım düzenlemeler getirilmişti. Yılbaşıyla birlikte bu indirimler sona erecek, bakıldığında son viraja girmiş bulunmaktayız.  Bunlardan bir tanesi 1.600cc ye kadar olan otomobillerde 15 puana kadar varan ötv indirimi, ticari araç alımlarında ise %18 kdv'nin yerini %1 kdv'ye bırakmasıydı. Fakat bu düzenlemenin yılbaşına kadar geçerli olacağını biliyoruz. Şu zamana kadar bir buçuk aylık bir süreci geride bıraktık. Döviz kurlarındaki artış ile beraber otomobil fiyatları da yükselmişti. Geride bıraktığımız 1 buçuk aylık süreçte sıfır otomobillerde 4-14 bin liraya kadar indirimler söz konusu olduğunu gözlemledik. Yani otomobil markası bayilerine yaradı. Böylelikle showroomlar biraz daha hareketlenmişti. Peki ya ikinci otomobil piyasası?

Aydın ERGİŞİ otomobil sektörünün tanınmış isimlerinden birisi. Konuyla ilgili araba alacakların, satacakların merakını gidermek için sektörün Yozgat'taki öncülerinden ViP66 otomotiv'in yolunu tuttum bu hafta. 15 yıldır bu sektörün içersinde yer alan son derece misafirperver bir otogaleri. Ayrıca bir yandan da araç kiralama işiyle de uğraşıyorlar. VİP66 otomotiv'de imtiyaz sahibi Aydın ERGİŞİ ağabeye konuyla ilgili sorularımı sordum, sektörün nabzını tutmaya çalıştım...''Bu düzenleme ikinci el oto alım-satım piyasasını azda olsa negatif etkiledi. Benim gözlemlediğim kadarıyla %10 ile %15 arası negatif etkiledi diyebilirim. Fakat şu gerçeği de gözardı etmemek gerekiyor; ikinci el otomobil alacakların bütçesi bir yere kadar belirli, bir yandan ise şu sıralar faiz oranları el yakar vaziyette seyrediyor, otomobil sahibi olmak isteyen insanlar biraz çekimser kalıyor ve bayağı tereddüt içersindeler. Ama otomobil almayı düşünenlerin korkularının yersiz olduğu kanaatindeyim.'' Diyerek bahsetti. Bir buçuk aylık dönemi geride bıraktık. Bakalım yılbaşından sonra otomobil sektörü nasıl bir düzeyde seyredecek...Oto-Nabız olarak benimde naçizane bir düşüncem var; kış aylarınında gelmesiyle birlikte çekimser kalmak yerine VİP66 otomotiv'e gidilip bütçeye uygun bir otomobil almanın sırasının geldiğini düşünüyorum.

Yozgat galericiler sitesinde yer alan VİP66 otomotiv'in Oto-Nabız okurlarına bir de armağanı var sevgili okurlar...Oto-Nabız ismiyle gidip araba kiralamak istediğinizde ekstra indirimden yararlanabileceksiniz. Aydın ERGİŞİ ağabeye teşşekkürler....

19 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 673 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız