Yeni yılda sağlığınıza kavuşmak için beslenme tüyoları

Gökhan ELBAY

Gökhan ELBAY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Diyete başlamak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza adapte etmek, fiziksel aktivitemizi arttırmak için hep planlar yapar ve bu planları hep pazartesileri başlamak için erteleriz. İşte önünüzde kapınızı senede bir defa çalacak ve yeni bir başlangıç yapmak için ele geçmeyecek bir fırsat: YENİ YIL. Vereceğimiz sağlıklı beslenme tüyolarıyla sağlıklı, bir yaşama merhaba diyebilir ve formunuza kavuşmaya başlayabilirsiniz.
Öğün sayınızıarttırın: 
Günlük öğün sayınızı hayat rutininize göre aralarında 2- 3 saat olacak şekilde 6’ ya çıkarmaya çalışın.
Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın: 
Diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıklardan korunmak ve sindirim sisteminizin sağlığı için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.
Rafine karbonhidratlardan uzaklaşın: 
Rafine edilmiş karbonhidratlardan, özellikle beyaz ekmekten uzaklaşarak, tam tahıllı ekmeklere yönelmeye çalışın. 
Sıvı tüketiminizi arttırın:
 Günde 2,5 litre (12 su bardağı) su tüketmeye çalışın.
Şekeri hayatınızdan çıkarın: 
İçeceklerinizi şeker ilave etmeden tüketin.
Tuz tüketiminizi azaltın: 
Normal bir bireyin günlük alması gereken tuz miktarı 6 gr’ dır. Ancak Türkiye’de günlük tüketim miktarı 18 gr olarak tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklardan korunmak adına tuz tüketiminizi azaltın.
Fiziksel aktiviteyi hayatınıza yerleştirin: 
Günlük 10.000 adım atmayı hedefleyin. Hergün yapacağınız 30 dakikalık orta tempolu yürüyüşler adım sayınızı arttırmanıza yardımcı olacak, aynı zamanda obezite ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır.
Yağ miktarını azaltın: 
Hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler aldığınız yağ miktarını azatlamada büyük katkı sağlayacaktır. Süt ve süt ürünlerinin az yağlılarını tercih etmek, hazır yiyeceklerden uzak durmak, et yemeklerinin pişirirken yağ ilave etmemek hayatınız için ufak ama yağ tüketiminizi azaltmak adına büyük değişimlerdir. 
Besin çeşitliliğiniziarttırın: 
Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmeye özen gösterin. Bu tarz bir beslenme vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini tam olarak almanıza yardımcı olacaktır.
Son olarak zayıf olabilmek uğruna bilinçsiz, bilimsel dayağı olmayan diyetler yapmaktan vazgeçin. Her sene olduğu gibi bu senede kilo problemi yaşıyorsanız bir farklılık yapın ve bir beslenme uzmanından yardım alın. 
Sağlıklı yıllar…

28 Aralık 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 594 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız