Hoş geldin yeni yıl

Arzu KÖYLÜOĞLU

Arzu KÖYLÜOĞLU

İnsanların yüzüne söyleyemediğiniz şeyleri arkasından söylemek yerine yüzüne söylemenin büyüklüğünü gösterin . İnsanların maddiyatına maneviyatına inancına giyimine kuşamına kişiliğine düşüncelerine burnunuzu sokmak yerine kendinize yapacak uğraşlar bulun. Herkesi olduğu gibi kabullenin kabullenemiyorsanız çekin gidin. Samimi olun içten olun eleştirmeyin tenkit etmeyin öğüt vermeyin takdir edin mutlu edin. Güveninizi yıkan bir insanın acısını tüm toplumdan insanlıktan çıkarmayın. 
Birine bağımlı bağlı değil gücünü kendinden alan insanlardan olun insanların arasına nifak sokup geride durup külü ateşlemeyin. Yürümenin koşabilmenin görebilmenin duyabilmenin nefes alabilmenin şükrünü yaşayın. Her iki cümlenizin arasına şükür kelimesini sıkıştırın insanları dinleyin. Karşınızdaki başım ağrıyor, deyince aslında benimde başım ağrıyor deyip, karşı tarafı susturmayın. Olayı kendinize çevirmeyin. Dinleten değil, dinleyen olun. 
Güzelliklere yer açın savunmasız canlılara zarar vermeyin. Doğayı sevin hayvanları sevin. Onlar için sokağınıza artan yemeklerinizden bırakın.  Çocukları sevindirmenin dünyanın en büyük mutluluğu olduğunun tadına varın. Yaşlılara yer vermenin koluna girmenin ahlakını yaşayın. Saygılı ve sabırlı olmanın insanlığa giden yol olduğunu unutmayın. Yaptığınız iyilikleri anlatmayın. Gizli kalması için çabalayın. 
Mahallenizdeki dar gelirli bir aileye elinizden geldiğince yardım edin. Karşıt fikirde olduğunuz insanlara kin nefret kusmayın. 
Kimseyi tanımadan yargılamayın her konuda çok şey biliyormuşsunuz gibi atıp tutmayın. TED Talk konuşmalarını dinleyin. Öğrenmeye yeni bilgilere hep açık olun. Sevdiklerinizin yaşarken kıymetini değerini bilin. Sofralarınız cebiniz değil, gönlünüz zengin olsun. Açların halinden anlayın tok gezerken.. Dışınızı değil, ruhunuzu süsleyin. Vicdanınızı merhametinizi hiç kaybetmeyin. Kimseyi bir kalem de silmeyin. Kötünün içinde iyilik bulmak için uğraşmayın. Yorulmayın kimseyi değiştirme çabasına girmeyin. Yapılan iyilikleri unutmayın. Acıları yarıştırmayın. Herkesin bir hikayesi, acısı olduğunu unutmayın. Çok sevin, sevinin, sevilin sağlıkla huzurla nice yıllarınız olsun. Hoş gel 2019..

2 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 671 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız