Zaman çabuk geçiyor

Perihan İlbaş TUTUCU

Perihan İlbaş TUTUCU

Daha dün gibi 2018’i karşıladığımız günler. Bir yaş daha gençtik o zaman. Yeni umutlarla, yeni heyecanlarla, yeni beklentilerle ve Yaradan’ın her şeyin en hayırlısını nasip etmesi dilekleriyle girmiştik yeni yıla. Yıl boyunca tüm bunların ne kadarı gerçekleşti bilinmez ama koca bir yılı daha geride bıraktık ve zamanın su gibi akıp gittiğine bir kez daha şahit olduk. Eskiden de böyle hissediyor muyduk bilemiyorum ama zamanın böylesi koşarcasına akıp gitmesi, belki de bazı şeylerin kıymetini daha iyi anlamamıza yardımcı olmakta. 
Yeni bir yıla daha girdik. Yılbaşı akşamından başlayan umut duaları ve beklentiler birkaç gün daha devam edecek sanırım. Gönüllerden geçenleri bilemeyiz ama dileğimiz her şeyin en hayırlısının olmasıdır. Galiba istekler ve beklentiler de zamanın etkisinde kalarak değişikliğe uğradı. Maddi anlamda eskiden yeni yıldan beklenenlerle, günümüzde beklenenler çok farklılık gösteriyor. Ama manevi anlamda belki de insanlık var oldu olalı edilen dualar, yeni yıldan beklentiler hep aynı oldu. Huzur, mutluluk, sağlık, afiyet… Hayatın olmazsa olmazları. 
Hani dedik ya zamanın su gibi akıp gitmesi bazı şeylerin kıymetini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor diye, asıl geçenin zaman mı ömür mü olduğunu düşünürsek galiba cevabımız “ömür” olur. Kaç yıl yaşarsak yaşayalım, neticede hayata dair tespitimiz hep aynıdır; “üç günlük dünya”… İşte bunun doğruluğunu bize en güzel şekilde gösteren ve ispatlayanlardan biri de yeni yıla adım attığımız şu günlerdir. Bir kez daha ömrün ne kadar kısa olduğuna ve zamanın çok çabuk geçtiğine şahit oluyoruz. Belki de yılbaşı ile ilgili en önemli olumsuzluk bu. Fakat bu olumsuz gibi görünen düşünceyi en olumlu hale getirmek de bizlere düşen en önemli görevdir. Zamanın çabuk geçtiğini idrak edip hayatta değer verilmesi gereken, hayatı anlamlı hale getiren, bizi hayata bağlayan şeylerin kıymetini bilmektir. 
2019 yılının cümlemize sağlık, huzur, başarı getirmesini diliyor, gönlümüzden geçirdiğimiz hayır dualarının kabul edilmesini ve bütün işlerimizin hayırla neticelenmesini temenni ediyorum. Yeni yılda karşımıza çıkacak güzel fırsatları değerlendirme imkânı bulmak, sevdiklerimizle her anımızı mutlu geçirmek, barışın, sevginin ve insanlığın en doruklarda yaşandığı bir dünyada yaşamak arzusuyla hayırlı seneler cümleten…

2 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 783 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız