Yürü be Sariş kim tutar seni

Arzu KÖYLÜOĞLU

Arzu KÖYLÜOĞLU

Kadının gücüne enerjisine her zaman inananlardanım. Dokunduğu yeri güzelleştirdiğine derlediğine topladığına disipline ettiğine her zaman inanmışımdır. 
Artık kadınlar durmuyor, çalışıyor, üretiyor, kariyer peşinde koşuyor. Gördüğü şiddet karşısında susmuyor ve siyasete atılıyor buda beni çok mutlu ediyor. Özellikle yakın dostlarımın bir şeyler yaptığını görmek mutluluğumu katlıyor. Bunlardan biride canım dostum Karatepe Mahallesi Muhtar adayı Sariye Güler. Adaylığı beni şaşırttı mı? Tabi ki hayır geç bile kaldı. Genç dinamik enerjik bir aday yıllardır tanırım Sariye’yi sözünü tutar, söz verdiyse peşine düşer. Hemen organize eder. ‘Sariye yapar Sariye halleder’  diye bütün işleri ona bırakmanın güvenini yaşatır, yaparda halleder de. Uğraşır çabalar. Kendi mahallesi için çok güzel projeleri var. Çevresinde çok sevilir özü sözü birdir. 
Delidir, doludur. İş yerinde de çok sevilir, sayılır. Nazı geçer. Dediğini yaptırır. Kalbindeki neyse dilindeki odur. Mahallesinin yüzünü çehresini değiştirmek istiyor, tabuları yıkmak istiyor. Önceliği hemcinsleri. 
Hep dediğim gibi Ülkenin bölgenin mahallenin taze kanlara ihtiyacı var yer açın gençlere kadınlara. Elinin hamuruyla demeyin. Kadınlar elini hamurdan çıkaralı çok oldu. Hatta hem hamur hem kariyer yapan kadınlara saygı duyun, kadındır deyip itelemeyin, susturmayın. Üstüne basmayın bırakın dokunsun mahallenize sokağınıza taşınıza toprağınıza fırsat verin, değer verin, saygı gösterin ön yargılarınızdan kurtulun. Kadın ne yapabilir ki? Demeyin.  Neler yapabilir görelim deyin gücüne inanın şans verin bu şansı hak edenlerden biride Sariye. 
Cesaretlidir, güvenilirdir çözüm odaklıdır. Çözemediği iş üzerinde uğraşır çalışır en azından uğraştı dedirtir. Mustafa Kemal Atatürk Ankara’ya getirttiği Dünya Kadınlar Komitesinde şöyle demiştir; “Türk kadını hiçbir alanda erkeklerden geri kalmayacak. Türk kadını hiçbir alanda Avrupalı kadınlardan geri kalmayacak. Türk kadını yeni nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir. Kadınlarımız için asıl mücadele alanı asıl zafer kazanılması gereken alan kılık kıyafette başarıdan çok bilgiyle, kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır” Ben Sariye ile gurur duyuyorum ve umutluyum. Herkesin beklentisini karşılayacağına güzel şeyler yapacağına. Yıllardır o mahallede oturuyor. Mahallesinin eksiğini gediğini şikayetlerini bilir. Anaçtır Sariye, kollar gözetir haksızlığa yalana tahammülü olmaz. 
Herkesle anlaşır herkesi sayar sever 7’den 70’e herkes arkadaşı kankasıdır. Kötü gün dostudur. Ortama neşe katar olmazsa olmazlardandır. İki eli kanda olsa gelir gelemezse yeri bellidir, güldürür,  coşturur. 
Kendine hastır, kibardır, güler yüzlüdür,  samimidir, içtendir, candandır. Güzel analiz yapar. Karşısındakini güzel dinler, leb demeden leblebiyi anlar. Onu burada yazmaktan hem mutlu hem gururluyum. Ben sana inanıyorum Sariye’cim çıktığın bu yolda cesaretin için, bende varım dediğin için, gücün için, özgüvenin için çok teşekkür ediyorum. 
Bir kadın inanırsa dokunursa çok şey değişir. Yürü be Sariş kim tutar seni...

9 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 810 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız