Buz şehri Yozgat’ta otomobil sürmek / sürebilmek

Furkan ÜNAL

Furkan ÜNAL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Oto-Nabız’da bu hafta çok çetin geçen Yozgat’ın kış şartlarında otomobillerimizde doğru/yanlış uygulamaları mercek altına alıyorum; çok konuyu uzatıp saptırmadan kısa net ve altın değerinde bilgiler vermeye çalışacağım. Bu konuya değinmeden edemeyeceğimi söylemeliyim.
(Bir araçtan diğer araca akü takviyesi nasıl yapılır, kar zinciri nasıl takılır ile ilgili ileri zamanda videolu uygulamalı teknikleri anlatacağım, kayan arabaların videosunu eklemeye çalışacağım)
1.Kapıların 
donmaması için;
Ben kendi aracımın kapı fitillerine kara kış kapıya gelip çatmadan önce piyasada gezen WD40 isimli kimyasaldan sıkmıştım, babam ise kapı fitilleri ve kapı aralarına pudra dökerek önlem aldı; sonuç itibariyle pudra inanın çok işe yarıyor. Diğer seçenekler gres, vazelin sürmek, sıcak su dökmek (bu işlemden sonra suyu mutlaka bez ile iyice yok edin sonrasında tekrar donar), merkezi kilit yok ise anahtarı çakmak ile ısıtmak gibi teknikler...
2.Çalıştırırken 
ne yapılmalı;
Ağabeylerden bu zamana kadar işittiğim şey, kontağı 4-5 defa açarak akünün biraz kendine gelmesini bekleyin, daha sonra marş yapın. Ayrıca yüksek devirde kullanmak yerine ortanın biraz daha altında hafif gazla devam etmeliyiz “Rölantide çalışan arabaya gaz vermeyin”.  Motor gücü kaybına neden olan ve aracın çalışmasını zorlaştıran yapılmaması gereken hareket motora sıcak su dökmektir. Aracınızında yakıt deposunun her daim en az yarım depo dolu olmasına dikkat etmelisiniz, motor yağının ince olması da bir avantaj sağlayacaktır. 
3.Buğulu camlar 
nasıl çözülür;
Daha önce kış başında bu konu hakkında tartışma konusu yapmıştım bir çok yanıt almıştım. Cama traş köpüğü sürüp silmek, buğu önleyici solüsyon uygulamak, hem içerden hem dışardan karton koymak, aracın içersine kedi maması koymak, aracın içersinde pet şişede su bulundurmamak ve tabiki klima hava ızgaralarını camlara doğru şekilde konumlandırmak olacak.
4.Peki kışın araba 
kullanırken nasıl bir 
teknik kullanacağız;
Karlı ve sisli havalarda mutlaka sis farını açıp, kısa hüzmede kullanmalıyız. Uzun hüzmede ışık yansıyacağı için görüş mesafemiz çok daha daralır. 
Patinaja kalırsak 2. viteste az gaz vererek kalkış yapmaya çalışılmalı, fren yapmaktan da olabildiğince sakınmalıyız. 
Yolun her zaman az ezilmiş yerinden geçmeye çalışalım. 
Ani hareketlerden kaçınarak da işimizi garantiye almalıyız. 
Her şeyden önce güvenli sonrasında keyifli sürüşler dilerim. 
Oto-Nabız’dan bu haftalık bu kadar. Haftaya yine kendi günümüzde her çarşamba olduğu gibi yine burda buluşmak üzere.

9 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 707 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız