Yozgat’ta aday kıtlığı mı var?

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Ak parti ve MHP arasına sıkışan Yozgatlı seçmen şöyle alternatifi bol oy pusulası ile rengarenk seyreden seçim süreci yaşamak istiyor. Oyunu kime vereceksin denildiğinde şöyle uzun uzadıya kime neden vermeyeceğini veya vereceğini sebepleriyle anlatıp sohbetin demine vurmak istiyor. Sandığa gittiğinde önünde iki aday sırf vatandaşlık görevini yapmış olmak için son dakika hisleriyle oy kullanmak istemiyor. 
Haklı mı? 
Haklı…
Türkiye’de kurulmuş sayısız siyasi parti varken neden hapsolsun iki parti arasına? 
Şöyle bir açılıp nefes almak istiyor. Aklıma gelmişken bu kadar parti niye kurulur? 
İsmini belki de hiç duymadığımız onca parti var. 
Tavşan ve Kaplumbağa masalında hızlı koştuğu için böbürlenen tavşanın kibirli özgüvenini kaplumbağanın istikrarlı tutumu yenmiştir. Kaplumbağa yavaş hareket ediyor olsa da yarışı sabrı ve azmiyle kazanmıştır. Siyasi partilerimizin affına sığınarak bu masala tatlı benzetmeler yapacağım. 
Yozgat’ımızın tavşanları Ak Parti ve MHP masal kahramanı tavşanımız gibi böbürlenmeseler de fazla özgüvenliler. Yozgat’ta ittifak kurmamaları açık ve alenen bu tezimi doğruluyor. 
Kabuğuna çekilmiş İYİ Parti ve CHP yarışın kaybedeni olmaktan korkuyor. Oysa kazanan kaplumbağa olmanın sırrı yarışı kazanacağına inanmak ve cesareti kabuklarında sona kadar taşımakta gizli. Henüz iki parti de adayını açıklamış değil. 
YOZGAT’TA 
ADAY KITLIĞI MI 
VAR? 
Bazı illerde kurulan Millet İttifakı Yozgat merkezde de kurulabilir (ittifak olayına sıcak bakmasam da) böylelikle seçmen iki partiye mahkum olmaktan kurtulmuş olur. İlçelerde açıklanan parti ve aday tablosuna baktığımızda CHP ve İYİ Parti arasında kurulmuş bir ittifaktan söz edebiliriz. İlçeler ve adaylar demişken müsaadenizle kendi ilçeme ufak bir torpil yapacağım. Çekerek ilçemizin İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Duran Özkan’a başarılar dilerim…
“Konuşsam tesiri yok sussam gönül razı değil.”
Fuzuli beyitte neden böyle demiş, kim için demiş bilmem ama ben şu yanardöner siyasetçiler için diyorum. Siyasette ne sağ kaldı ne sol. 
Neyse konudan konuya zıplamış olmayayım. Hemen Yozgat’a ve açıklanan adaylarımıza tekrar döneyim. 
Ak parti 16 yılın verdiği özgüvenle adayını açıklayan ilk parti unvanını aldı. Çıkan isim Ak Parti İl Başkanı Celal Köse oldu. Adım adım ilerliyor, ilerletiliyor partisi tarafından. Sevilen ve güven duyulan bir isim olduğu düşüncesindeyim. Fakat Yozgat’ın belediyesi tecrübe isteyen bir belediye. Neden? Hizmet görmesi gereken çok alan var. İktidar partisinden belediye başkanı seçmek demek belediyenin iyi çalışacağı anlamına gelmiyor. İşin kurdu olmak da gerekiyor. İktidarın hükmünün fazlasıyla hissedildiği belediye olmaktan öteye gidemiyor belediye. İktidarı ensesinde hisseden başkan ise partisine itaatkar olmayı görev biliyor. Makam başkanı olup çıkıyor. Celal Köse seçilirse deneme yanılma ya da seçtik beğendik olacak. Gönlümüz ikinciyi söylemekten yana. 
Mehmet Erdemir MHP belediye başkan adayı. Hakkında yazacak çok şey var. 2005 yılında Ak Parti’den milletvekili iken istifasını vermiş. İstifa gerekçesi kabarık. Kısaca Ak Parti’nin milli çıkarlarımız doğrultusunda ilerlemediği, yani Erdemir’in milliyetçi fikriyatı.  Erdemir üç vekille birlikte ölü denilen ANAP’ın dirilişine vesile olmak için ANAP Partisine geçmiş. Anavatan Partisi genel başkan yardımcılığı yapmış. Tam 13 yıl Yozgat Belediye Başkanı olmuş. Seçilirse işin neresinden tutacağını, ne yapacağını bilecek tecrübeye sahip. 
Parti değiştiren siyasetçileri sevmemiş olsam da milliyetçi kimliğiyle Yozgat milliyetçiliği yapıp Yozgat Belediyesi’ne faydalı başkan olabilir gerçeğini de kabul etmemiz gerekir. 
Zaten yerel yönetimlerde temel esas milliyetçilik değil mi?
Bu yoğurdun kaymağını seçilecek başkan yese de yoğurdun sütü, mayası seçmen değil mi?

9 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1234 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız