Mobbıng ve haksızlık karşısında susma(k)!

Muhammed VAKIF

Muhammed VAKIF
  • camlikgazetesi@gmail.com

Dilsiz şeytan olma! Susma haksızlıklar karşısında hakkını ara ve hakkı verilmeyen sen değilsen, bunu bilerek dilsiz bir şeytan gibi yaşıyorsan yazık sana! Yiğide hakkını teslim et ve savun!

Sen susarsan veya işime gelmiyor diye umursamazsan, ‘‘banane’’ dersen unutma kaybeden sen olursun.

Çıkarı dışında hiçbir şeyi önemsemeyen, işine geliyorsa olur, gelmiyorsa ben onu yerin dibine sokarımcılar ne kadar çoğaldı. Ne zaman bu kadar ‘‘BEN’’ci oldu insanlar?  Kendinden olmayanı dışlayan, işine gelmeyene akla hayale sığmayacak iftiralar atan insanlar türedi.

Birde ‘‘mobbing’’ yani yıldırma olayı var. Maruz kalana ağır bir sendrom yaşatabilir. Bu yıldırma politikası kurumlarda sadece alt pozisyonlardakilere değil üstlere de sık sık yapılmaktadır. Bunu uygulayanlar, akla hayale sığmayacak alçaklıklar yaparlar. Bu alçaklar, eksikliklerini kapatmak için hakaretler savururlar, tehdit ederler, ikiyüzlü davranırlar ki bu zorbaların en büyük özelliği budur. Kendi çıkarları için tuzağa çeken alçaklardır bunlar. Tabii ki bu karakter yoksunu, kendini kurtarmak adına başkasına iftira atan görüntüde başka gerçekte başka olan insancıkların tek amacı senin çalışma isteğini, başarma duygunu yok etmektir. Bu duruma maruz kalanlarında yapması gereken şey dik durmak ve haklılığını ispatlamaktır. Bunların zorbalıkları, sen bir şeyleri başarmaya devam ettikçe bir süre daha sürecektir bu nedenle yılmayacaksın ki bu basitler zaten karanlık dünyasında kaybolup gidecektir.

Enfâl Suresi - 30 . Ayet derki;

‘‘Hatırlar mısın? İnkâr edenler seni etkisiz hale getirmek veya öldürmek ya da yurdundan çıkarmak için tuzaklar kuruyorlardı; onlar tuzak kuruyorlardı Allah da bozuyordu. Tuzak bozma işini en iyi yapan Allah’tır’’.

‘‘Herkesi razı etmek çok zor, Allah’ım sen razı ol yeter’’ deyip çalışmaya ve üretmeye devam et. Seni durdurmaya çalışacaklar asla durma. Sen yaptıkça, taş taş üstüne koydukça yıkmak için uğraşacaklar sakın bırakma. Haksızlık karşısında da asla susma ve yiğidin hakkını yiğide teslim et!

10 Ocak 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 2724 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız