Seçim geliyor, doktor gelmiyor.

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Sağlık hayatımızdaki en değerli cevherimizdir. Sağlığınız yerinde değilse aldığınız son model arabanın, iyi bir muhitten içi olağanüstü dekore edilmiş evin ve her türlü mal varlığınızın hiçbir önemi yoktur. Büyüklerimiz “oğlun da kızın da sağlığın” diye boşuna demiyorlar.

Çevresel faktörler, kalıtsal, biyolojik, fiziksel faktörler, sigara, düzensiz beslenme, alkol ve birçok sebepten dolayı sağlığı bozulan insanlar son yıllarda hastane kapılarını daha fazla çalar oldu. Çekereklilerde hastane kapısını çalıyor, çalıyor çalmasına da derdine derman olacak doktorubulamıyor.

Güzel ilçemiz Çekerek’te 2017 yılında hizmete girmiş şehit ismi taşıyan ameliyathaneli hastane bulunuyor. Çekerek Şehit Harun Koçak Devlet Hastanesi. Hadi be oradan diyesim var!  Hastaya hizmetiniz yoksa Şehide hürmetiniz olsun. Açıldığı günden bugüne tek bir ameliyat yapılmayan hastanede ameliyata girecek doktor yok. Doktor olsa anestezi uygulayacak anestezi uzmanı yok…

Peki Çekerek Şehit Harun Koçak Devlet Hastanesi’nin nesi var? 1 dahiliye doktoru, 1 çocuk doktoru, 3 diş hekimi, 15 pratisyen doktor, bolca hemşire, sağlık memuru, ambulansı var. Göz şikayetiyle gelmiş bir hastanın muayenesini diş doktoru, doğuma gelmiş hastanın doğumunu dahiliye doktoru beyin ameliyatını da pratisyenler yapabilir mesela.

Doğum dedim de 2011 ve 2016 yıllarında kadın doğum doktorunun bulunduğu hastanede son iki yıldır kadın doğum uzmanı yok. Yani son iki yıldır Çekerek doğumlu çocuk yok. Çekerek ve köylerinde yaşayanlar çocuk doğurmaya 50 km, göz muayenesi için 100 km yolu sancı ve ağrılarıyla gitmek zorundalar. Ağır vaka ve kazaları düşünemiyorum bile.

Çekerek Şehit Harun Koçak Devlet Hastanesinin elektrik su gibi ihtiyaçlarının giderleri ise döner sermayeden karşılanıyor. Doktor olmadan bu sermaye nasıl dönecek beyler? Sorumlular ya da sorumsuzlar kimler?

Seçimler geliyor, seçimler gidiyor, vekiller seçiliyor tıpış tıpış Ankara’ya gönderiliyor. Gelen gidiyor, giden dönmüyor. Çekerek’e doktor çok görülüyor. Çekereklilerin oyu da sağlığı da çok ucuza gidiyor.

16 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1255 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Cafer Özilhan

Yazar kanayan bir yaraya parmak basmış.Sağlık sorunu ülke de ger iktidarın sorunu olmuştur. Özellikle AKP'nin 16 yıllık iktidarı döneminde, tamamen ticari bir bakış açısıyla verilen sağlık hizmetlerinin, Anadolu'nun bir çok kentine, özellikle ilçelerine "yok" denecek gitmemesi götürülmemesi de tamamen "Ticari gözlükle" bakmanın sonucudur.